Jau kādu brīdi virtuvē uz plaukta gozējas riekstu ķirbis vēl no iepriekšējā gada ražas. Apbrīnojami labi saglabājies, ņemot vērā, ka pēc pāris mēnešiem klāt būs jau jaunie mazie ķirbēni!
Atzīšos – nekad nebiju gatavojusi risoto. Ir ēsti gan labi un krēmīgi risoto, bet ir gadījies garšot tādus, kas vairāk atgādina pārvārītu rīsu biezputru. Lai nu kā, man šķiet, ka manējais risoto trāpīga pirmajā kategorijā ;)
Un vispār man šķiet, ka šī recepte nonāk pa taisno manu ‘zelta recepšu’ krājumā! Varu teikst, ka risoto vārīšanas eksperiments izdevās. Šī ēdiena gatavošana ir laik- un uzmanībietilpīga – risoto ir cītīgi jāmaisa un jāpieskata vārīšanās procesā. Tas noteikti ir mans nedēļas nogales ēdiens!
Pirmo reizi arī ēdiena gatavošanā izmantoju salviju – man bija atklājums, cik tā var būt aromātiska….
Beidzot garo ievadu, gribu pateikt, ka klasiskajā variantā recepte ir veģetāra, bet gaļmīļa var droši pa virsu likt kraukšķīgas caurauguša speķa šķēlītes.
Izejvielas (4 pers.):
- 700 g rieksu ķirbis, sagriezts kumosa lieluma gabalos
- 4 tējk. olīveļļa
- buntīte salvijas (puse sakapāta gabaliņos, puse atstāta vesela)
- 1.5 l buljona
- 50g sviests
- 2 vidēja izmēra sīpoli, sagriezti gabaliņos
- 450 g risoto rīsi
- 1 maza glāze baltvīna
- 50g parmezāns, smalki sarīvēts
- Uzkarsē krāsni uz 200C. Ķirbja gabaliņus liek seklā cepampannā un sajauc ar 2 tējkarotēm olīveļļas un pusi no salvijas (to ragriež gabaliņos, skat.attēlu pa labi), pa virsu pārber svaigus maltus melnos piparus. Cep 30 minūtes, līdz ķirbis kļuvis tumšāks un mīksts.
- Kamēr ķirbis cepas, gatavo risoto. Sagatavo buljonu, tam jābūt vārīšanās temperatūrā (silda uz lēnas uguns). Atsevišķā pannā izkausē sviestu, iemaisa tajā sīpolu un sautē, palaikam apmaisot, uz vidējas uguns 8 minūtes – sīpolam jābūt mīkstam, bet tas nedrīkst mainīt krāsu. Rīsus ber pannā, kurā cepas sīpoli un visu kārtīgi izmaisa – tā, lai rīsi no sviesta kļūtu spīdīgi un pilnībā ar to noklāti. Pēc pāris minūtēm rīsu gali sāks kļūt caurspīdīgi.
- Rīsiem pievieno baltvīnu un vāra, līdz viss vīns ir iztvaikojis. Sāk buljona pievienošanu – sāk ar pusglāzi un, cītīgi maisot, buljonu turpina pievienot 25-30 minūšu garumā, kamēr rīsi ir ad dente (lai tie nebūtu pārvārīti, bet vidū vēl nedaudz cietāki kā ārpusē!). Rīsiem (risoto) ir jābūt krēmīgiem un sulīgiem. Nav obligāti izmantot visu buljonu, jāskatās, cik šķidruma rīsi ‘apēd’.
- Citā pannā sagatavo atlikušās veselas salvijas lapas – uzkarsē eļļu un lapas apcep, kamēr tās kļūst nedaudz kraukšķīgas! Nosusina eļļu uz papīra dvieļa.
- Pusi no ceptā ķirbja sablendē un pievieno risoto, kārtīgi izmaisa. Beigās pievieno parmezāna sieru un atlikušo sviestu un atstāj uz dažām minūtēm ‘atpūsties’.
- Risoto pasniedz, pa virsu liekot atlikušos ķirbja gabaliņus un ceptās salvijas lapas. Ja vēlas, var apcept arī bekonu un to likt pa virsu ķirbja gabaliņiem – tā būs neveģetārā risoto versija ;)
Iedvesma: BBC Good Food
Antuanete says
Šo recepti noskatīju Kristas blogā un ar nelielām modifikācijām (sīpoliem pievienoju sakapātus selerijas kātus, izlaidu vīnu, jo tāda mājās nav, un ķirbju biezeni taisu vārot) izmēģināju – arī mans pirmais risoto, un biju pārsteigta, ka tas ir daudz vienkāršāk, nekā varētu padomāt pēc visiem tiem “laikietilpīgs, uzmanību prasošs” brīdinājumiem risoto sakarā :) Kopš tā laika risoto visādās variācijās gatavoju bieži (piemēram, ar gailenēm, kas gabaliņos saceptas un sasaldētas), ļoti izdevīgs ēdiens reizēm, kad mājās īsti nekā nav un jāķeras pie saldētavas satura.
Linda says
Antuanete, Tavs komentārs mani iedvesmoja pieķerties risoto vēlreiz! Rīt mēģināšu uzmeistarot risoto ar zaļajiem zirnīšiem :P Pērkot domāju, ka būt cukurzirņi pākstīs. Bet izrādījās tomēr parastie zaļie :) Ar gailenēm vispār varētu būt dievīgs – mmmmm…..!!
Liva says
Iztikām bez vīna un selerijas, bet tāpat sanāca ļoti gardi! Paldies par recepti! :)