Britu virtuve noteikti nav populārākā no Eiropas valstu virtuvēm, bet tajā var atrast dažus ēdienus, kurus mīl un pazīst daudzi. Viens no tādiem ir deserts – Victoria sponge, kā briti dēvē šo vienkārši pagatavojamo pildīto biskvītu. Nav pārsteigums, ka kūka nosaukta Karalienes Viktorijas vārdā, jo viņa mīlējusi pie tējas tases baudīt arī gabaliņu biskvītkūkas. Angļi tradicionāli divām biskvīta ripām pa vidu smērēja putukrējumu un aveņu ievārījumu. Es šoreiz pildījumu pamainīju, putukrējumu aizstājot ar krēmsieru un aveņu ievārījumu – ar pavisam īpašu ievārījumu, kurš gatavots no pavisam īpašām sastāvdaļām.
Jau pavasarī stāstīju, ka esmu iesaistījusies projektā, pa laikam savās receptēs iekļaujot un izmēģinot Latvijas mājražotāju produkciju. Šoreiz kārta pienāca ievārījumam. Jūs teiksiet, ievārījums paliek ievārījums, kas gan tur tik īpašs? Šoreiz gan stāsts ir pavisam interesants, jo tikai retais ir garšojis ievārījumu, kas gatavots no… mežrozītēm! Patiesībā šīs stāsts ir par enerģisko un radošu ideju bagāto Ingu, kura necilajā un durstīgajā augā saskatīja garšas potenciālu un Kuldīgas pusē iegādātajā lauku mājas dārzā sastādīja daudz daudz mežrozīšu krūmu. Pati Inga stāsta, ka receptūras un tehnoloģisko procesu izstrādāt palīdzēja Valsts Augļkopības Institūta cilvēki, jo mežrozīšu paaugļi ir visai sarežģītas ogas no iekšpuses, pilnas ar kauliņiem un matiņiem,no kuriem noteikti jāatbrīvojas.
Izejvielas (12 gabaliņiem):
- 200g smalkā cukura
- 200g sviesta istabas temperatūrā
- 4 olas
- 200g milti
- 2 tējk. cepamais pulveris
- 2 ēdamk. piens
- pūdercukurs pārkaisīšanai
Pildījumam:
- 2 paciņas krēmsiera
- 50 grami pūdercukura
- 1 burciņa jeb 250 grami mežrozīšu-jāņogu ievārījuma (vai kāda cita skābāka ievārījuma)
Gatavošana:
- Cepeškrāsni uzkarsē līdz 190 grādiem.
- Cepamās formas apakšu (klasiski izmanto 20 cm diametra pannu, jo tad kūka sanāk augstāka, bet es izmantoju 23 cm formu un arī bija labi) izklāj ar cepamā papīra apli, malas iesmērē ar sviestu. Ja ir divas pannas, tad sagatavo abas, ja ir tikai viena – sagatavo to.
- Olas viegli sakuļ. Cukuru, sviestu, olas, miltus, cepamo pulveri un pienu maisa, kamēr izveidojas viendabīga masa. Mīklu (vai pusi no tās) lej sagatavotajā(s) formā(s), virspusi izlīdzina un cep 20 minūtes vai kamēr kūka ir zeltaina un vidū izcepusies. Atkārto, ja nepieciešams. Atdzesē, pirms izņem no formas.
- Sagatavo pildījumu, ar karoti kopā sajaucot krēmsieru un pūdercukuru. Ņem vienu no biskvīta ripām un augšpusi pārsmērē ar krēmsiera masu. Tai pa virsu smērē ievārījumu. Augšpusē liek otru biskvīta ripu. Pārkaisa ar pūdercukuru. Slēgtā trauktā var uzglabāt ledusskapī pāris dienu.
Linda says
Es arī esmu cepusi sponge cake pēc vairākām receptēm. Tomēr man vienmēr ir licies, ka sviests to padara smagnēju, tāpēc esmu atgriezusies pie latviešu biskvīta, it īpaši no pīļu olām ceptais ir vienkārši fantastisks.
Linda Tellgrena says
Linda. ko Tu liec sviesta vietā? Vispār es sen esmu gribējusi pamēģināt ar pīļu olām, jāsaņemas uz nākamo reizi :) Interesanti, Rūtai ir arī pīļu olas piedāvājumā?