Izlasot nesen publicētos lielveikalu pārdošanas rādītājus par to, kuras garšvielas savās virtuvēs izvēlas Latvijas iedzīvotāji, kļuva skaidrs, ka mēs lietojam ļoti tradicionālas, un es teiktu, pat vienveidīgas garšvielas. Tāpat iepazinos ar pirms neilga laika publicēto pētījumu, kas atklāja pārsteidzošu faktu par augļu un ogu lietošanas biežumu Latvijā, un sāku domāt par to, cik tad īsti kāri uz eksperimentiem savās virtuvēs mēs esam.
Jaunu garšu izmēģināšana, neparastu recepšu atklāšana – ja tā nav jūsu ikdiena, bet apnikušas pazīstamās garšas un vienveidīgais ēdiens mājās un ārpus tām, iesaku DESMIT VEIDUS, kā atklāt jaunas garšu dimensijas un pamainīt ierasto ēdienkarti. Starp citu, ir izpētīts, ka vidusmēra ģimene “rotē” 7 receptes, kuras regulāri atkārtojas un veido ikdienas maltītes.
1. Noriskē ar vienu neizmēģinātu produktu – ja esi plānotājs, saplāno, ko nākamajā iknedēļas iepirkšanās reizē vēlies pamēģināt un veikalā uzmeklē kāroto lietu. Ja parasti ļaujies impulsiem, tad iepirkumu grozā liec to produktu, kas uzrunājis tobrīd jau veikalā esot. Kad jaunums atnests mājās, veic pienācīgu izpēti un izdomā, kā šo produktu “iesaistīt” kopā ar pārējām ēdamlietām, kuras jau zini un pazīsti. Vari doties uz Pinterest, uzticēties Google, (meklētājā ieraksti tos produktus, ko esi nolēmis izmantot ēdiena pagatavošanā) vai vari vienkārši paļauties uz savu intuīciju (pēdējais padoms noderēs vai nu zinošākiem kulināriem vai pilnīgiem eksperimentētājiem). Pagatavo: baklažānu un Parmas siera sacepums.
2. Apņemies izmēģināt vienu jaunu recepti ik mēnesi – būsim reāli: ne jau katru dienu nodarbojamies ar eksperimentiem. Pietiks, ja katru mēnesi izmēģināsi pavisam jaunu recepti. Ieraksti savā plānotajā vai telefonā atgādinājumu, kas atkārtojas ik pēc 30 dienām. Es ieteiktu turēties pie klasikas un pie receptēm, ko vienmēr esi vēlējies pagatavot – zivju zupa, ceptas garneles, pavlova, asiņains steiks, laša tartars utt. Izvēlies, kurā datumā ik mēnesi lutināsi sevi un savējos ar jaunumiem un veic sagatavošanās darbus. Plānotāji recepšu meklēšanai izmantos pavārgrāmatas un internetu, bet aizmāršīgie var “uzcienāties” ar recepšu lapiņām lielveikalos. Pagatavo: Pavlova ar kivi un avenēm.
3. Palūdz recepti ēdienam, kas tev iegaršojies – ja esi ciemos un nogaršo, ko interesantu un atkārtošanas cienīgu, nekautrējies palūgt namamātei vai namatēvam recepti. Tas būs vislabākais kompliments viņu gatavotajiem ēdieniem un liels ieguvums tev: pārbaudīta recepte ar patīkami paredzamu gala rezultātu. Un ja vajadzēs padomu par gatavošanas procesu, zināsi, pie kā griezties. Līdzīgs padoms attiecas arī uz restorāniem – ja iegaršojusies kāda, zupa, maizīte vai kāds cits ēdiena elements, vari palūgt padomu šefpavāram, kā tas pagatavots. Iespējams, iegūsi vērtīgu informāciju saviem nākotnes varoņdarbiem virtuvē. Izmēģini: “Vāvērītes” braunijs no 3 sastāvdaļām.
4. Dodies uz restorānu – labāk vienu reizi aiziet uz labu restorānu nekā 10 reizes uz viduvējiem. Šo principu vienmēr ievēroju un restorānu gājiens man ir svētki un izraušānās no ikdienas. Īstenībā tieši restorāni ir tie, kas mani iedvesmoja sākt interesēties par kulināriju, jo vēlējos arī mājās pagatavot kaut ko līdzīgu tam, ko biju baudījusi šefpavāru gatavotu. Ne vienmēr izdevās, bet procesā iemācījos daudz ko jaunu un mana interese par šo sfēru tikai pieauga. Vari jau mājās internetā izpētīt restorānu ēdienkarti, Instagramā pēc mirkļbirkas sameklēt, kā izskatās ēdieni šai vietā, vai tie tevi uzrunā. Izmanto iespēju un iepazīsti citu tautu virtuves etniskajos restorānos un citādas ēšanas vietas – svaigēdāju, veģetāros utt. Izmēģini: Vistas koftas tomātu mērcē.
5. Uzspēlē “ruleti” ar savu mīļāko pavārgrāmatu – brīdī, kad esi noskaņojumā izmēģināt ko jaunu savā virtuvē, izņem no plaukta savu mīļāko vai jaunāko pavārgrāmatu un vienkārši šķir – “uz dullo” apstājies un šī recepte ir TAVA. Nokopē, pieraksti vai nofotografē to, iegādājies produktus un ķeries pie darba. Rezultāts Tevi pārsteigs 80% gadījumu pozitīvi. Noteikti atklāsi kādu jaunu produktu, ēdiena pagatavošanas vai pasniegšanas veidu. Izmēģini: kabaču lazanja ar rikotas sieru.
6. Nodibini “gardēžu klubiņu” – ja tavā draugu lokā ir domu biedri, kas ir atvērti jaunai kulinārai pieredzei, izveidojiet jaunu tradīciju: reizi vai divas mēnesī gatavojiet kopīgas vakariņas pie viena no draugiem. Tas dos iespēju ne vien nobaudīt citu pagatavotos ēdienus, bet arī liks pašam meklēt jaunas receptes un izmēģināt vēl nenogaršotus ēdienus. Pagatavo: Svaigu zemeņu panna cotta.
7. Aprunājies tirgū ar pārdevējiem – ja mēdz iepirkties tirgū vai zemnieku tirdziņos, nelaid garām iespēju aprunāties ar pārdevējiem. Viņi ne vien ļoti labi pazīst savus produktus, bet arī pārzina to gatavošanas paņēmienus. Īpaši tas attiecas uz gaļas produktiem – pārdevējs precīzi izstāstīs, cik ilgi un kādā veidā vislabāk sautēt, cept vai vārīt konkrēto gabalu un arī kādas garšvielas pievienot. Nebaidies uzdot jautājumus un nodibini draudzīgas attiecības! Pagatavo: teļa vaigi sarkanvīna mērcē.
8. Atver prātu jaunām garšvielām – ja tevi baida tādi nosaukumi kā koriandrs, kurkuma, anīss, sezams, bet tomēr ir interese uzzināt, kā garšo šīs Austrumu virtuvēs populārās garšvielas, sāc pamazām. Izvēlies recepti, kurā pievienota viena jauna garšviela un uzzini, vai tev tā iet pie sirds. Nākamajā gatavošanas reizē varēsi turpināt eksperimentus un pievienot jau divas un tā turpināt, līdz krāsainie pulverīši un augi vairs neradīs bailes, vien ziņkāri. Pagatavo: zviedru kardamona kūku.
9. Lasi kulināros blogus – ļoti demokrātisks veids, kā atrast jaunas receptes, ir iepazīšanās ar kulināro blogu saturu. Tā nav vien pēdējā laika tendence, bet arī ļoti vērtīgs informācijas avots: bieži vien blogu autori pārbauda tradicionālas receptes, aprakstot savu pieredzi, recepšu komentāros var izlasīt citu gatavotāju atsauksmes, tāpat vari jautāt padomu bloga autoram. Lasi: Lauras kulinārais blogs.
10. Aprunājies ar mammu vai omīti – lai arī mūsu radinieces parasti gatavo tradicionālas lietas, tomēr, iemācoties pagatavot kādu no saviem bērnības gardumiem, vari apgūt kādu jaunu gatavošanas tehniku. Vai atklāt to, kā uzvārīt visgardāko zemeņu ievārījumu vai ieskābēt kraukšķīgākos kāpostus. Pagatavo: Mammas klasiskās rauga pankūkas.
Laura Kalnroze says
Vai paldies! :)) Ļoti jauks pirmdienas rīta pārsteigums :)
Linda says
Mums ir līdzīgas idejas vienā laikā! Kad pamanu it kā “nolemtībai” paredzētu gaļas sortimentu – gulaša izlasi vai malto gaļu, aizdomājos kā no tā nepagatavot gulašu, kotletes, frikadeles vai maltās gaļas mērci. Tikko gatavojot gulaša gabalus, to ieteicu izmēģināt arī citiem.
Lasot šo rakstu, atcerējos kādu jautru epizodi, ko piedzīvoju Centrāltirgū. Atšķirībā no zemnieku tirdziņiem, Centrāltirgū esmu samērā rezervēta. Taču pērkot zivi, pārdevēja mani izmisīgi mēģināja pierunāt nopirkt līdaku, jo viņas paziņas pēc internetā atrastas receptes to veselu esot izcepusi sāls garozā. Tajā brīdī, kad viņa jau sāka runāt maniem vārdiem, sapratu, ka recepte nāk no mana bloga.
Betija Vuu says
forši ir ļauties eksperimentiem, bet grūti, ja mājās ir konservatīvu īdētāju komanda, kas pieprasa tikai vecās un pārbaudītās vērtības (kas iekļaujas, hmm, 5 ēdienos). bet nu cīnos, cīnos :)
Linda Tellgrena says
Nepadodies un Tev izdosies! Pat viskonservatīvāko ēdāju ar laiku var pieradināt pie maziem jaunievedumiem :)