Par jēra gaļas uzturvērtību un labajām īpašībām ir jāpārliecina vien retais. Tas ir augstas kvalitātes proteīna avots, izcils avots vairākiem vitamīniem un minerāliem (t.sk. dzelzim, cinkam un B12 vitamīnam). Regulāra jēra gaļas iekļaušana ēdienkartē sekmē muskuļu veidošanos un pasargā no mazasinības veidošanās (avots ŠEIT).
Šoreiz vēlos pastāstīt par Īrijā augušu jēru gaļu – kāpēc tās ir tik pazīstama visā pasaulē un gardēži to ir tik iecienījuši. Un kā šī gaļa atšķiras no citur ražotas? Lūk, daži iemesli:
- Īrijā jēru audzēšana nav mainījusies gadu simtiem -mūsdienās joprojām tiek izmantotas tādas pašas metodes kā pirms daudziem daudziem gadiem. Jo nav iemesla ko mainīt – aitas atrodas ganībās un pārtiek no zāles teju visa gada garumā, ar izņēmumu dažos ziemas mēnešos, kad saņem papildus piebarojumu – sienu un skābbarību.
- Pateicoties siltajiem klimatiskajiem apstākļiem, ko nodrošina Golfa straume, un bagātajai augsnei, jēri dzīvo ganībās t.sk. kalnu reģionos ar lielu bioloģisko daudzveidību, kas pozitīvi ieteikmē gaļas garšu, tekstūru un citas īpašības. Dabas māte šai Eiropas “Zaļajai salai” ir devusi tik daudz, ka cilvēka iejaukšanās daudzās lauksaimniecības jomās joprojām nav nepieciešama!
- Jērs pēc piedzimšanas 10 nedēļas dzīvo kopā ar savu māti un pārtiek no piena, bet pēc tam pāriet uz ganībām un ēd svaigo pavasara zāli un turpina ganīties vēl 12 nedēļas.
- Šobrīd Īrijā darbojas 33 tūkstoši aitu fermu un tipiskā saimniecība joprojām ir ģimenes uzņēmums ar vidēji 100 aitām. Līdz ar to katrs dzīvnieks tiek mīlēts, aprūpēts un tam tiek nodrošināti atbilstoši dzīves apstākļi visā mūža garumā.
- 80 procenti no visiem Īrijas aitkopjiem ir vides aizsardzības programmas dalībnieki, tādējādi ievērojot gan vides daudzveidības saglabāšanas pasākumus, gan nodrošinot tradicionālo saimniekošanas metožu ievērošanu.
- Bet ar ko tieši Īrijas jēra gaļa ir tik pazīstama visā pasaulē? Tieši ar savu garšu un sulīgumu. Par to pārliecinājos arī es, nogaršojot jēra pleca cepeti, kuru turklāt pagatavot bija tik vienkārši. Ja piederat cilvēkiem, kuri labprāt gatavotu jēra gaļu, bet nezina, kādus gabalus izvēlēties un vai rezultāts būs gaidītais, tad sagatavota cepeša izvēle ir visvienkāršākais variants – atliek to iemarinēties uz pāris stundām, un likt cepeškrāsnī cepties.
Piedevās iesaku nogaršot “Mackay’s” piparmētru un rozmarīna mērci – tā ir domāta tieši pasniegšanai ar jēra gaļu un apvieno sevī divu garšaugu aromātus, kuri visvairāk piestāv tieši jēram. Ražota Skotijā nelielā ražotnē un iecienīta visā pasaulē. Nesatur nevēlamus konservantus un ir bezglutēna produkts.
Izejvielas (4-6 personām):
- Cepšanai sagatavots Īrijas jēra cepetis – aptuveni 1 kg (iegādājams veikalā “Gastronome”)
Marinādei:
- 2 ēdamkarotes pilngraudu sinepju
- 1 ēdamkarote brūnā cukura
- 2 ķiploka daiviņas, nomizotas un sakapātas
- 1 ēdamkarote baltvīna etiķa
Piedevām:
- 3 krāsainas paprikas, sagrieztas kumosa lieluma gabalos
- 1 ēdamkarote extra virgin olīveļļas
- 1 ēdamkarote balzamiko etiķa
- Šķipsna sāls
- “Mackays” piparmētru mērce ar rozmarīnu
Gatavošana:
- Pagatavo marinādi, sajaucot kopā maza izmēra bļodiņā visas marinādes sastāvdaļas. Cepeti pārsmērē ar marinādi un noliek vēsā vietā vismaz uz 2 stundām.
- Uzkarsē cepeškrāsni līdz 200 grādiem. Paprikas gabalus sajauc ar olīveļļu un pieber šķipsniņu sāls. Cepeti liek uz cepamās pannas, apkārt liek paprikas gabalus. Liek krāsnī uz 30 minūtēm, lai iegūtu “medium” cepeti (attēlā) vai 45 minūtes, ja vēlas well done gaļu.
- Izņem no krāsns, ļauj cepetim 10 minūtes “atpūsties”. Tas nepieciešams, lai “sula”, cepeti griežot, neiztecētu un gaļa nepaliktu sausa. Papriku pārskala ar balzamiko etiķi un samaisa. Cepeti griež šķēlēs. Piedevās pasniedz piparmētru un rozmarīna mērci.
“Gastronome” veikalu adreses – Brīvības iela 31 un Krasta iela 68a, vairāk informācijas meklē ŠEIT.
Atbildēt