Šoreiz gribu parunāt par divām tēmām – par to, kā pagatavot našķus, kuru sastāvā nav ne piena produktu, ne miltu. Turklāt lai viss būtu svaigs un termiski neapstrādāts. Piedāvāju recepti “raw” jeb t.s. svaigēdāju “siera” kūkai, kurā visas sastāvdaļas ir “plant based” t.i., nav dzīvnieku izcelsmes.
Zinot, cik daudzi no mums uzturā vai nu nedrīkst (dēļ medicīniskiem iemesliem, kā laktozes un glutēna nepanesība), vai izvēlas nelietot dzīvnieku izcelsmes produktus, kā arī kviešus, tad bieži vien rodas jautājums, ko gan īsti gatavot? Šis jautājums ir īpaši aktuāls svētku reizēs, kad ģimenes un viesu vidū var būt cilvēki ar daudz un dažādiem diētas ierobežojumiem. Tad es vienmēr iesaku izvēlēties “siera” kūku, kas ir “plant based” – t.i., sastāvā ir tikai rieksti, žāvēti augļi un svaigas ogas, kā arī kokosa eļļa un saldinātājs pēc izvēles. Šoreiz gatavoju “siera” kūku no sezonālajiem un ļoti veselīgajiem smiltsērkšķiem. Tie dod kūkai skaisti oranžu krāsu un ļoti svaigi, patīkami skābensaldu krāsu. Kūku pasniedz aukstu (pēc izņemšanas no saldētavas), tādēļ bērnu auditorijai to mierīgi var pasniegt kā saldējuma kūku!
“Siera” kārtas masu veido izmērcēti un blenderī samalti Indijas rieksti. Tieši no riekstu kvalilātes un garšas ir atkarīga kūkas izdošanās un krēmīgums. Iesaku izvēlēties vācu ražotāja “Seeberger” riekstus – tie ir izcilas kvalitātes Indijā audzēti rieksti, kas turklāt ir pareizi iepakoti, līdz ar to izmantošanas brīdī ir svaigi un mīksti.
Vispār es gribētu pieskarties riekstu pareizai uzglabāšanai – rieksti ir ārkārtīgi jutīgs produkts, kas, nonākot saskarē ar skābekli, diezgan ātri zaudē savas labākās īpašības un sāk bojāties. Kādēļ? Riekstos ir ļoti augsts vērtīgo eļļu īpatsvars, tieši tas padara šo produktu tik neaizvietojamu mūsu uzturā. Bet kas notiek ar eļļu, kas tā nonāk tiešā saskarē ar gaismu un augstākām temperatūrām? Jā, pareizi, eļļas sāk bojāties un kļūst pēc garšas nepatīkamas. Nepareizi uzglabāti rieksti maina garšu un izskatu. Tieši šī iemesla dēļ iesaku:
- Iegādāties riekstus, kas ir iepakojumā! Tieši šādi jūs varat būt pārliecināti, ka rieksti līdz nonākšanas veikala plauktā nav sākuši bojāties vai jau nav sabojājušies. Iesaku neiegādāties vaļējos riekstus. “Seeberger” produkti visi tiek pārdoti aizsargiepakojumos, kuriem ir vairāki plēves slāņi, kas nelaiž cauri ne gaisu, ne saules starus. Tieši iepakojumos esošā aizsargatmosfēra nodrošina riekstu sulīgumu un kraukšķīgumu. Turklāt šie rieksti tiek iepirkti pa tiešo no ražotāja un ceļā līdz veikala plauktiem pavada pēc iespējas īsu laiku.
- Riekstus uzglabāt ledusskapī, vai vislabāk – saldētavā! Tas pasargās no bojāšanās un apturēs eļļu oksidāciju un riekstu neatgriežamu garšas un izskata zudumu. Īpaši tas attiecas uz sasmalcinātiem riekstiem, piemēram, mandeļu miltiem – tos nedrīkst uzglabāt istabas temperatūrā pēc iepakojuma atvēršanas. Tātad pēc iepakojuma atvēršanas neizmantotos riekstus pārberam cieši noslēdzamā saldēšanai piemērotā traukā un uzreiz ledusskapī vai saldētavā iekšā. Saldēšana riekstu garšai un tekstūrai netraucē, jo riekstos ir salīdzinoši maz ūdens. Pēc atkausēšanas riekstus izmanto, kā ierasts.
“Seeberger” produkciju visplašākajā sortimentā var iegādāties veikalu tīklos Rimi un Maxima, veikalos Sky, u/v Stockmann, dažos no veikalu tīkla Top veikaliem, ka arī daļu no produktiem – “Forum Cinema”.
Sastāvdaļas:
Pamatnei:
- 200 grami “Seeberger” lazdu riekstu
- 170 grami “Seeberger” rozīņu
- ¼ tējk. jūras sāls
Pildījumam:
- 335 grami “Seeberger” Indijas riekstu, iemērkti ūdenī un atstāti uz vismaz 5 stundām (vislabāk – uz 8 stundām)
- sula no viena sulīga citrona
- 100 ml auksti spiestas kokosriekstu eļļas, izkausētas
- 240 ml agaves sīrupa
- 430 grami smiltsērkšķu biezeņa
- ogas, ēdamie ziediņi un zaļumi kūkas dekorēšanai
Gatavošana:
- Lazdu riekstus kopā ar rozīnēm liek spēcīgā blenderī un maļ, kamēr iegūta lipīga un samērā viendabīga masa. Ja gribas viendabīgāku pamatu, tad maļ ilgāk; ja tādu, kurā nedaudz jūt riekstu gabaliņus, jāmaļ īsāks laiks. Galvenais, lai no gatavās masas ar rokām varētu “savelt” mazu bumbiņu un vai tā turas kopā (kā tests, vai masa ir gatava). Cepamo formu ar 20 cm diametru un noņemamām malām izklāt ar cepamo papīru. Pamatnes masu ieklāj formā, vienmērīgi izlīdzinot pa formas apakšu un sānu malām, atstājot 2 cm brīvu līdz augšējai malai.
- Kokosriekstu eļļu kopā ar 140 ml agaves sīrupa nedaudz uzsilda uz mazas liesmas mazā katliņā, līdz masa ir kļuvusi šķidra.
- Kombainā vai mikserī ar visspēcīgāko motoru liek iekšā izmērcētos riekstus (vienu sauju riekstu atstāj nesamaltus, noliek malā), citronu sulu, kā arī eļļas un medus masu. Pievieno 250 gramus smiltsērkšķu biezeņa. Blenderē (apmēram 2 minūtes, laiks atkarīgs no blendera jaudas), līdz iegūta viendabīga krēmīga “siera” masa. Iegūto masu lej virsū uz sagatavotās pamatnes un izlīdzina virsu (līdz augšējai riekstu un rozīņu masas malai jāpaliek “brīviem” pāris centimetriem, kur tiks iepildīta augšējā kārta). Kūku liek saldētavā uz 2 stundām.
- Malā atliktajai Indijas riekstu saujai pievieno atlikušos smiltsērkšķus (180 gramus) un atlikušo agaves sīrupu (100 ml) un visu atkal kārtīgi samaļ. Kūku izņem no ledusskapja un pāri lej otro pildījuma kārtu. Liek atpakaļ saldētavā un sasaldē.
- Pusstundu pirms pasniegšanas kūku izņem no saldētavas un atlaidina. Dekorē pēc savas gaumes. Asu nazi pirms kūkas griešanas patur zem tekoša karsta ūdens, sagriež gabaliņos un pasniedz.
Recepte tapusi sadarbībā ar “Seeberger”
Atbildēt