Pirms kāda laika iesāku tradīciju stāstīt par jaunākajām iznākušajām pavārgrāmatām. Šoreiz par vienu no skaistākajām un man mīļākajām šīs vasaras grāmatām – Jāņa Rozes apgādā iznākušo “Ēdam veselīgi”. Kā liecina pats nosaukums, grāmata veltīta ātri un vienkārši pagatavojamamiem ēdieniem, kuru sastāvā ir daudz dārzeņu, zaļumu un citu organismam derīgu ēdamvielu.
Jāsaka, ka man uzreiz iepatikās grāmatas formāts – lielāka par A4, ne pārāk smaga, viegli iegulst rokā un neveras ciet, kad atrasta īstā recepte un notiek gatavošanas process (ļoti nepatīk, kad grāmata īstajā vietā neturas vaļā, ja vajadzīgs tajā ieskatīties vairākkārt gatavošanas procesa laikā!). Savā ziņā neesmu īsti objektīva savā recenzijā par “Ēdam veselīgi”. Kāpēc? Tādēļ ka tieši pie grāmatā minētajiem principiem ikdienā pieturos, gatavojot maltītes ģimenei – uzturā pēc iespējas mazāk izmantot pārstrādātus produktus, ēst daudz vietējo zaļumu un izmantot zināmas izcelsmes olbaltumus. Un to visu gatavot, pēc iespējas mazāk termiski apstrādājot. Līdz ar to visas grāmatā ietvertās receptes “uz mani runā” – dabiskas kombinācijas, nesarežģīta pagatavošanas “tehnika”, nekādu samocītu garšu. Grāmatas ievadā pāris “teorētiskās sadaļas” – par veselīgu uzturu, padomi veselīgākam dzīvesveidam un instrukcija grāmatas lietošanā. Vieglā un saprotamā valodā un ar fotogrāfijām.
“Ēdam veselīgi” būs ideāli piemērota tiem, kas vēl tikai mācās gatavot un vēlas apgūt pamatus veselīgām pašu veidotām maltītēm – nav aizmirstas ne brokastis un brančs, ne veģetārieši un cilvēki ar īpašām uztura vajadzībām (grāmatā daudz recepšu bez glutēna un laktozes). Pie katras receptes arī vairāki mazi fotoattēli no gatavošanas gaitas. Jāuzteic arī fotogrāfiju kvalitāte un ēdienu “styling” – mūsdienīgi un apetītelīgi. Galvenais foto ir pa visu lapu, kas ļauj ēdienu apskatīt tuvplānā un saprast, vai tas patiesi uzrunā vai nē. Šī ir ideāla pavārgrāmata Latvijas ražas laika mēnešiem – augustam un septembrim, jo daudz recepšu ar tomātiem, ķirbjiem, ogām un vasaras augļiem.
Manā gatavošanas listē nonākuši tādas receptes kā mazie zefīra un dzērveņu mafini, sviesta ķirbja un pekanriekstu pankūkas, ar lēcām un kazas sieru pildīti tomāti, kūpinātas skumbrijas salāti, tītara un dzērveņu burgeri, bumbieru un melleņu strūdele… Skan kārdinoši, vai ne? Turklāt pie katras receptes ir informācija par ēdiena enerģētisko vērtību, gatavošanas ilgumu, īpašie simboli vēsta par konkrētā ēdiena piemērotību dažādu ierobežoto ēdienkaršu piekritējiem.
Kas man grāmatā patīka visvairāk? Desertu sadaļa :) No tās izvēlējos arī gatavojamo recepti – “Gaisīgās citronu putas” – gan uzreiz teikšu, ka tā padarīju desertu ne tik veselīgu, pievienojot tam citronu krēmu jeb curd, jo pasniedzu to ciemiņiem-saldummīļiem. Garšoja pasakaini. Piparmētras un citrona garšu kombinācija ir klasika, kas sevi pierādījusi laika gaitā.
Gaisīgās citronu putas
Izejvielas (4 personām):
- 2 ēdamk. citronu sulas
- 3 ēdmak. agaves sīrupa vai medus
- 1 piparmētras zariņš plus lapiņas dekorēšanai
- 2 olu baltumi
- 1 tējk. smalki rīvētas citrona miziņas
- 150 g liesa grieķu jogurta
- pēc izvēles – dažas karotes lemon curd jeb citronu krēma
Gatavošana:
Mazā katliņā uz straujas uguns maisot uzvāra citronu sulu ar sīrupu (vai medu) un piparmētru. Noņem no uguns un atstāj uz 10 minūtēm ievilkties.
Tikmēr olu baltumu ar mikseri lielā bļodā saputo stingrās putās.
No sīrupa izņem piparmētru. Pievieno citrona miziņas. Turpinot strauji putot, sīrupu pakāpeniski ietecina olu baltumos.
Pievieno jogurtu un ar lielu metāla karoti viegli iecilā.
Ar karoti liek desertu augstās glāzēs vai atsevišķos trauciņos pamīšus ar karoti citronu krēma un izrotā ar piparmētru lapiņām. Pasniedz uzreiz.
Atbildēt