Garneles ir vienas no manām iecienītākajām jūras veltēm – gan dēļ maigās garšas, gan dēļ vienkāršās un ātrās pagatavošanas. Vienmēr meklēju termiski neapstrādātas garneles (atpazīstamas pēc pelēkās krāsas) ar čaulu un galvu. Tas man dod kulināro brīvību – varu garneles notīrīt pirms gatavošanas vai likt, piemēram, grilā, netīrītas, jo tas dod papildus sulīgumu un izteiktāku garšu. Turklāt garneļu tīrīšana nav nekas sarežģīts. Ja čaulu noņemu pirms cepšanas, tad astes daļu parasti atstāju. No garneļu galvām un čaulām var uzvārīt lielisku buljonu.
Receptes tapšanā izmantoju tropisko ūdeņu garneles ‘vannamei‘ – pazīstamas arī kā Klusā okeāna baltās garneles. Garneles lielākoties tiek zvejotas pie Āfrikas, Meksikas, Austrālijas krastiem, kā arī Gvinejas līcī. Tās tiek ķertas līdz 30 metru dziļumam un pēc izvilkšanas no ūdens ātri tiek sašķirotas pēc izmēriem un sasaldētas speciālos konteineros. Svaiga garnele ir ļoti trausla un ātri bojājas, tāpēc zvejnieki garneles sasaldē uzreiz uz kuğa vai krastā. Garneļu lielums nepārsniegs 20-30 gabalas kilogramā.
Šis ir ļoti jutīgs jūras produkts, tādēļ to iesaku iegādāties tikai no pārbaudītiem un drošiem avotiem. Garnelēm vislabākais svaiguma indikators ir smarža – tām viegli jāsmaržo pēc jūras. Pēc jūras “mošķiem” pēdējā laikā nešaubīgi dodos uz veikaliem “Gastronome”, jo zinu, ka produkta kvalitāte būs izcila, otrkārt – varēšu atrast tiešo to, ko tobrīd meklēju. Arī garneles parasti piedāvājumā ir vairākos izmēros, pareizi atkausētas un uzglabātas. Padoms! Uzreiz pēc iegādes iesaku garneles likt aukstumsomā un nogādāt pēc iespējas ātrāk uz ledusskapi. Ledusskapī garneles glabāt visaukstākajā nodalījumā, turklāt noslēgtā traukā. Izmantot pēc iespējas drīzāk.
Par recepti – šī ēdiena saknes meklējamas Ķīnā un ceptos rīsus var gatavot, izmantojot jau uzvārītus rīsus, kas varbūt palikuši pāri no iepriekšējās maltītes. Pēc pieredzes šis ēdiens garšo arī bērniem, tikai tajā gadījumā, iespējams, nepievieno čili.
Izejvielas (4 porcijām):
- Eļļa cepšanai
- 3 olas, viegli sakultas
- 1 sarkanā čili pāksts, sagriezta ripiņās (ja vēlas pikantumu, sēkliņas atstāj)
- 6 pavasara sīpoliņi (sīpolloki ar baltajām daļām), sagriezti gabaliņos
- 3 ķiploka daiviņas, nomizotas un sakapātas
- 450 grami svaigu garneļu, čaulas ar kājām noņemtas (čaulu uz astes atstāj) un melnā zarniņa uz muguras izņemta (ŠEIT video ar to, kā pareizi tīrīt garneles)
- 200 grami balto rīsu
- 80 ml sojas mērces
- Ja vēlas – 1 tējkarote sezama sēklu eļļas
- 120 grami zaļo zirnīšu (var izmantot saldētus)
Gatavošana:
- Uzvāra rīsus saskaņā ar norādījumiem uz iepakojuma. Atdzesē.
- Pannā uzkarsē eļļu (var izmantot wok pannu, ja tāda pieejama) uz vidēji augstas uguns. Uz pannas uzlej viegli sakultās olas un maisot cep aptuveni 1.5 minūtes, līdz ola gandrīz gatava. Saceptās olas ieliek bļodiņā. Uz pannas atkal uzkarsē eļļu, kurā aptuveni 1 minūti cep čili, ķiploku (trešo daļu no sakapātā ķiploka noliek malā) un sīpoliņu baltās daļas. Pannas saturam pievieno rīsus, sojas mērci, sezama sēkliņu eļļu (ja izmanto) un zaļos zirnīšus. Uz vidējas uguns visu cep 2-3 minūtes, visu laiku lēnām maisot. Iemaisa saceptās olas.
- Kamēr cepas rīsi, uz otras pannas uzkarsētā eļļā no abām pusēm apcep notīrītās garneles un ķiploku. Garneles cep, līdz tās no pelēkām kļuvušas oranžas. Ļoti svarīgi garneles nepārcept, jo tad tās kļūst sausas un gumijotas. Līdzko krāsa nomainījusies, garneles var uzskatīt par gatavām. Jo lielākas garneles, jo ilgāk jācep. Ja nav iespējams izmantot divas pannas paralēli, garneles apcep uzreiz pēc olas un noliek malā.
- Rīsus liek bļodiņās, pa virsu kārto garneles un pārkaisa ar sīpollokiem. Pasniedz nekavējoties.
“Gastronome” veikalu adreses – Brīvības iela 31 un Krasta iela 68a, vairāk informācijas meklē ŠEIT.
Lauris says
Stāsts par saceptajām olām, šķiet, palicis nepabegts. Tās palikušas noliktas malā bļodiņā. :-)