Vistas gaļas bumbiņas, kuras gatavo uz iesmiņiem, cepot uz grila, ir ēdiens, kas piemērots visu vecumu gardēžiem, arī pavisam mazajiem (šajā gadījumā nepievienojam ingveru).
Bet vispirms vajadzētu noskaidrot, kas gan ir Japānā un aiz tās robežām pazīstamais “yakitori”? Tas ir gaļas, parasti vistas, pagatavošanas veids, kad gaļa tiek cepta uz iesmiņiem uz kokogļu grila un cepšanas laikā tā tiek pārsmērēta ar īpašu mērci. Mūsdienās cepšana uz oglēm bieži tiek aizstāta ar speciāliem elektriskajiem vai gāzes griliem. Pagatavošana uz grila mazākos gabaliņos savukārt piedod dūmotu aromātu un saglabā gaļas sulīgumu.
Nedaudz par vēsturi – Japānā “yakitori” pazīst salīdzinoši nesen. Tikai 19.gadsimta otrajā pusē vistas gaļas audzēšana sāka izplatīties visos Japānas reģionos. Pirms tam jebkura veida gaļas gatavošana dēļ reliģiskiem apsvērumiem tika uzskatīta par apkaunojumu, īpaši samuraju vidē. Tomēr ar laiku japāņu ieradumi mainījās un pilsētu teritorijās parādījās pirmie ielu tirgotāji, kuri pasniedza uz oglēm ceptu gaļu, kurai pārsmērēja pāri saldensāļu mērci, tai vajadzēja neitralizēt dažviet spēcīgo ogļu aromātu. Savu īsto uzvaras gājienu vistas “yakitori” sāka pagājušā gadsimta 50.gados, kad no ASV Japānā tika ievesti gaļas broileri un sākās to industriāla audzēšana.
Gaļas pasniegšanas veids – iesmiņi – padara šo maltīti piemērotu baudīšanai “uz ielas”, jeb t.s. ‘street food’ no pārvietojamiem ratiņiem vai īpašos mini veikaliņos ‘yakitori-ya’, kur gatavo ēdienu tikai līdzņemšanai. Japāņu steidzīgajā ikdienā arī mūsdienās kauss alus vai sake kopā ar sulīgu yakitori iesmiņu pēc garām darba stundām kopā ar kolēģiem ir lielisks izsalkuma remdēšanas veids.
‘Yakitori’, pateicoties savam salīdzinoši vienkāršajam pagatavošanas veidam, mūsdienās ir populārs visā pasaulē. Parasti tiek izmantotas divu veidu garšvielas/mērces – tikai sāls un pipari vai arī īpaša saldensāļa mērce, kurā tiek glazēta ceptā gaļa. Es izmantoju “Kikkoman” ‘Yakitori” mērci – tās pamatā ir dabīgi raudzētas sojas mērce un tā ir piemērota gan gaļas pārsmērēšanai grilēšanas un cepšanas procesa noslēgumā, gan kā mērce gaļas pasniegšanai galdā. Gaļa tā rezultātā iegūst patīkamu garšu un papildus sulīgumu. Šo mērci var izmantot gan putnu gaļas, gan liellopa gaļas ēdieniem, kā arī zivīm un dārzeņiem.
‘Yakitori’ bumbiņas, gatavotas no maltas vistas gaļas, Japānā dēvē par “tsukune”.
Izejvielas:
- 200 grami ‘soba’ (griķu) nūdeles
- 1 tējkarote sezama sēklu eļļas
- 250 grami ‘edamame’ lobītu sojas pupiņu
- 8 koka iesmiņi
Bumbiņām:
- 600 grami maltas vistas gaļas
- 1 sīpols, nomizots un ļoti smalki sakapāts
- 5 cm gara ingvera sakne, sarīvēta
- 1 ola, viegli sakulta
- 40 grami ‘panko’ rīvmaizes
- šķipsna sāls
- 150 ml “Kikkoman” ‘yakitori’ mērce glazēšanai
Gatavošana:
- Pagatavo gaļas bumbiņu masu, samīcot kopā gaļu, sīpolu, ingveru, olu, rīvmaizi un sāli. Ar rokām veido ēdamkarotes izmēra bumbiņas un liek traukā vienu otrai blakus. Trauku ar gatavajām gaļas bumbiņām pārsedz ar pārtikas plēvi un ieliek uz pusstundu ledusskapī. Pa to laiku siltā ūdenī 15 minūtes izmērcē koka iesmiņus.
- Bumbiņas uzdur ir koka iesmiem, pa trijām uz katra un liek uz grila vai cepeškrāsnī cepties (cepeškrāsnī cep 190 grādos aptuveni 15-20 minūtes). Kamēr bumbiņas cepas, uzvāra ‘soba’ (griķu) nūdeles saskaņā ar norādījumiem uz paciņas. Nolej ūdeni un sajauc ar sezama eļļu.
- ‘Edamame’ pupiņas vāra verdošā ūdenī, kam pievienota šķipsna sāls, 5-10 minūtes (atkarībā, cik mīkstas tās vēlas).
- Kad bumbiņas gatavas, tās uzreiz ar otiņu pārsmērē ar ‘yakitori’ mērci. Pasniedz kopā ar nūdelēm un ‘edamame’ pupiņām.
Atbildēt