Kādu brīdi blogā ir iestājies relatīvs klusums – tomēr tas nenozīmē to, ka kulinārās aktivitātes no manas ikdienas ir izzudušas. Nepavisam nē! Šis rudens ir bijis aizņemts un dinamisks laiks visās dzīves jomās, bet, neskatoties uz to, ir bijuši daudzi atklājumi gardēdības laukā, jauni piedzīvojumi un patīkamas tikšanās. Vēlos jums pastāstīt par dažiem no piedzīvotajiem notikumiem, kuri kārtējo reizi ir apliecinājuši, ka cilvēkam ne vien patīk labi un garšīgi paēst, bet viņš vēlas izbaudīt pavisam jaunas izjūtas savā virtuvē un savos šķīvjos!
“RASAS” melnās kastes meistarklase ar Arvi Zēmani un Mārtiņu Sirmo
“Rasas” melnās kastes meistarklase ieintriģēja jau no brīža, kad saņēmu uzaicinājumu uz šo pasākumu – ielūgums bija paslēpts melnā kastē ar dažām interesantām sastāvdaļām blakus, bet pa vidu – “Rasas” jaunais krēmsiers ar jogurtu visā savā krāšņumā. Pati meistarklase bija ļoti dzīvespriecīgs un jauks pasākums, kurā dalībnieki tika sadalīti 2 komandās un katras komandas priekšgalā atradās pa vadonim – šefpavāram. Es ‘trāpījos’ pie Mārtiņa Sirmā, otru dalībnieku daļu “komandēja” Arvis Zēmanis. Saņēmām ‘melno kasti’ ar 3 produktiem, kuri obligāri bija jāizmanto ēdienu pagatavošanā kopā ar “Rasas” krēmsieriem. Līdz šim notikumam, ja runājam atklāti, uz krēmsieru skatījos tikai kā uz siera kūkas svarīgo sastāvdaļu, bet meistarklases laikā sapratu, cik daudz dažādos citos veidos to var izmantot – gan uzkodās, gan otrajos ēdienos, mērcēs un saldajos. ŠEIT varat pie fotogrāfijām atrast dažu pagatavoto ēdienu receptes. Runājot par siera kūkām – “Rasas” krēmsiers ir ekonomiski izdevīgāka alternatīva klasiskajam Filadelfijas sieram! Vēl viens personiskais atklājums – krēmsiers ar jogurtu. Patīkami, ka tam ir mazāk kaloriju kā parastajam produktam, bet galvenais – šī siera struktūra ir maigāka, vieglāk smērējas un nav tik ‘ķepīga’. Esmu likusi klāt, piemēram, sēņu mērcei un rezultātā ieguvusi lielisku mērces konsistenci. Nākamais plāns ir eksperimentēt ar desertiem. Video no meistarklases:
Jāņa Rozes izdevniecības pavārgrāmatu prezentācijas pasākums
Nemelošu, ja teikšu, ka pavārgrāmatas ir mana vājība – tie, kas redzējuši manu kolekciju to varēs droši apliecināt! Kulināros tekstus labprāt lasu dažādās valodās, un ļoti priecājos un novērtēju, ja kāda no man mīļām grāmatām tiek iztulkota un izdota arī latviski. Šajā ziņā Jāņa Rozes apgāds dara svētīgu darbu, latviešu lasītājiem padarot pieejamas dažādās valodās izdotās pavārgrāmatas – tās piemērotas gan iesācējiem gardēžu lietās un procesos, gan jau rūdītiem pavāriem, kas vienkārši vēlas atklāt jaunas garšas. Mājīgajā Vecrīgas kafejnīcā “Pienene” notika sirsnīga tikšanās ar apgāda pārstāvjiem, baudot pēc pavārgrāmatu receptēm pagatavotos gardumus un daloties savā ēst gatavošanas pieredzē. Šīs tikšanās laikā acīs iekrita ļoti skaista un daudzveidīgas informācijas pilna grāmata ‘Brīnišķīgās dārza veltes‘ – par to jau rakstījusi Ilze savā blogā. Manā īpašumā jau ir nonākusi viena varbūt ne pavārgrāmata klasiskā izpratnē, bet grāmata ar pievienoto vērtību un daudz izzinoša materiāla “Visuvarenais ķiploks”, par ko jau esmu arī rakstījusi. Domāju, ka šajā pavārgrāmatu plauktiņā būtu vērts ieskatīties ikvienam, kas meklē Ziemassvētku dāvanas draugam vai ģimenes loceklim , kam patīk rosīties virtuvē. Grāmatu dāvināšanas prieks ir neatkārtojams!
Signes Meirānes grāmatas “Sezonas virtuvē” atvēršanas svētki
Rudens ir ražas laiks ne tikai dārzos, bet arī to cilvēku dzīvēs, kad visu vasaru pavadījuši čakli strādājot – to var teikt arī par Signi, kuras darba augļus jeb iespaidīga izmēra un svara pavārgrāmatas “Sezonas virtuvē” atvēršanu svinējām šonedēļ restorānā “Bibliotēka Nr.1”. Kā Signe pagūst apvienot žurnāla un portāla vadīšanu ar tik radošu procesu kā grāmatas rakstīšana man joprojām paliek mīkla :), bet teikšu tikai to, ka jaunajā grāmatā ir vēl vairāk recepšu un vēl vairāk informācijas kā iepriekšējās. Tuklāt fotogrāfijas ir ļoooti kārdinošas un ‘ar acīm ēdāji’ būs ļoti apmierināti. Vīna mīļotājiem noderēs vīnziņa Jāņa Gaiļa komentāri un ieteikumi attiecībā uz dzērienu izvēli, jo gandrīz katram ēdienam ir piemeklēts atbilstošs dzēriens. Man pašai visvairāk sirdī iekrita brokastu un branča receptes, kā arī sadaļa grāmatas beigās, kurā ir saraksts ar autores iemīļotākajām vietām, kurās iegādājamas visas gardēdim nepieciešamās lietas Rīgā. Tāda informācija, manuprāt, ir neatsverama. Tāpat vēlos piebilst, ka 1 lats no katras pārdotās grāmatas tiks ziedots Bērnu slimnīcas Onkoloģijas nodaļai. (No 1. novembra Stockmann Pastāvigajiem Klientiem grāmata “Sezonas Virtuvē” būs nopērkama par īpašu cenu 11,50 LVL.)
“RITO” meistarklase sadarbībā ar “Sirmais & Dreibants” garšvielām
Nevaru iedomāties nevienu dienu savā virtuvē bez garšvielām. Visvairāk esmu iecienījusi t.s. Vidusjūras garšvielas un tās, kas noder Āzijas ēdienu gatavošanai. Un, protams, protams, sāls un pipari. Līdz šim uz garšvielu maisījumiem esmu raudzījusies ar diezgan lielu skepsi, pirmkārt, jau lielā pievienotā sāls daudzuma dēļ. Tomēr pēc RITO meistarklases kopā ar “Sirmais un Dreibants” garšvielām ‘āķis lūpā’ pamēģināt mūsu pašu pavāru izlolotās garšvielas, jo to sastāvs un aromāts vedināja domāt, ka paciņās nav atrodamas nezināmas izcelsmes sastāvdaļas, bet gan pārbaudītas un zināmas lietas. Gribas pieminēt un uzteikt šīs garšvielu sērijas (un arī mājas lapas) vizuālo noformējumu, kuru veidojis Ernests Mucenieks – ļoti pārliecinoši un prātā paliekoši! Meistarklases laikā abi šefpavāri gatavoja 5 ēdienus, izmantojot gandrīz tikai vietējos produktus – mans lielākais atklājums, ko noteikti mēģināšu arī pati, bija kaņepju sēklas (nopērkamas “Klēts” veikalos “Rimi”). Sorberts no ogu sulām ar piparkūku garšvielām arī bija brīnišķīgs. Visi “Sirmais & Dreibants” sērijas garšvielu maisījumi nopērkami “Rito” veikalos (cena: 1.44 LVL).
Restorāna “TERRA” jaunās frikadeļu ēdienkartes degustācija
Kad vēl dzīvoju Briselē, atceros, ka manīju tādu pusdienošanas vietu trūkumu Rīgā, kurās uzsvars tiktu likts uz veselīgumu un svaigu sastāvdaļu variācijām. Briselē šadas vietas jau pāris gadus bija kļuvušas par modes lietu un veselas ķēdes izplatījās pa pilsētu zibens ātrumā. Tagad izskatās, ka arī Rīgā šī ēdamvietu niša pamazām sāk aizpildīties. Viens no (relatīvi) jaunajām adresēm noteikti ir TERRA jeb kā paši viņi pa sevi raksta – “jauns restorāna koncepts, kas apvieno veselīga un sabalansēta uztura principus, ātru apkalpošanu un nebeidzamus garšu ceļojumus.” Visu Svēto dienas vakarpusē man bija tas gods viesoties TERRA pēc savas kolēģes blogeres Kristas ielūguma, jo sadarbībā ar TERRA šefpavāru bija tapusi jauna – Frikadeļu ēdienkarte. Ar savām garšas kārpiņām pārliecinājos, ka ēdiens bija patiesi labs un garšoja ‘kā mājās’ šī jēdziena vislabākajā nozīmē. Vakara patīkamais pārsteigums – iespēja vērot, kā mūsu acu priekšā top govs piena mocarella manis iecienītās ekosaimniecības ‘Šiļi’ saimnieka Štefana izpildījumā. Secinājums – jānāk uz TERRU pusdienās!
Latvijā pirmās Siera akadēmijas atklāšana
9.oktobris Latvijas siera mīļotāju atmiņās varētu būt palicis zīmīgs ar to, ka šajā dienā notika Latvijā pirmās Siera akadēmijas atklāšana – pasākums notika restorānā “Viesistaba” un tajā klātesošie tika iepazīstināti ar jauno interneta vietni, kurā turpmāk būs iespēja gan paplašināt zināšanas par siera kultūru, vēsturi, veidiem un sieru saderību ar dažādiem ēdieniem un dzērieniem, gan arī novērtēt savu erudīciju, izpildot vairāku līmeņu testus. Vakara gaitā baudījām gardumus, kuru gatavošanā bija izmantots Trikātas siers, klausījāmies Signes Meirānes un šefpavāra Gata Grosberga stāstījumā par siera veidiem, izcelsmi un interesantiem izmantošanas paņēmieniem. Manuprāt, ļoti svarīgs ir Siera akadēmijas mērķis – gardēžu izglītošana, jo tieši zinātkāre liek mums mēģināt jaunas lietas (šajā gadījumā – sieru veidus), atklāt jaunas garšas un turpināt izzināt šo ļoti interesanto pasauli. Un jā – man atklājums bija Trikātas siers Holandes Premium, kas nogatavināts 90 dienas. Šī siera smalko un gandrīz slepeno recepti izstrādājis V.Čulčs, kurš ir vienīgais siermeistars Latvijā, kas apbalvots ar visaugstāko Latvijas Republikas Goda zīmi – Triju Zvaigžņu ordeni.
Atbildēt