Katram no mums virtuvē ir savi izaicinājumi un lietas, uz kurām ir “klikšķis”. Vai arī kaut kas, ko vēlamies apgūt perfekti. Man šāds stāsts ir par pīles gaļu – konkrētāk, kā uzcept pīles krūtiņu ar kraukšķīgu garoziņu un sulīgu gaļu iekšpusē. Pēc aptuveni 10 treniņa reizēm varu teikt, ka beidzot esmu apguvusi šo māku un māku pagatavot šo ēdienu tieši tā, kā, manuprāt, tam būtu jāgaršo.
Pīles un pannas: kurš kuru?
Teikšu uzreiz, ka pīles pagatavošanai svarīgas ir divas lietas – laba panna un izkopta laika izjūta. Kā jau redzējāt pēc virsraksta, stāsts šoreiz ir ne tikai par pīli, bet arī par pannu, kurā to cept. Tie, kas virtuvē pavada vairāk laika, nekā tikai uzcept saldēto picu, zin un novērtē, ko nozīmē labas kvalitātes virtuves piederumi – pannas, katli, naži. Tas viss atsaucas gan uz gatavošanas procesu, gan ēdiena kvalitāti. “Savus” katlus atradu jau dzīvodama Beļģijā un tie atceļoja man līdzi. Ar pannām ir gājis visādi. Man vienmēr ir ļoti patikušas čuguna pannas – tām ir diezgan sarežģīta kopšana, bet, iemanoties ar tām apieties, var tik pie lieliska sabiedrotā virtuvē. BET – manā virtuvē notika remonts un gāzes plīti nomainīja indukcijas plīts. Vecās pannas tai nebija izmantojamas.
Stāsts sākās no gala – kur atrast pannu, kura atbilst manām prasībām? Esmu jau izmēģinājusi divas uzticamu firmu ražojumus un pilnībā ar tiem apmierināta tā arī nebiju. Turklāt pirms pāris nedēļām man uzrakstīja draudzene, jautājot, kādu pannu es varu ieteikt izvēlēties. Kopā ar manu sievišķo ziņkāri tas pamudināja piekrist piedāvājumam izmēģināt jaunās “Fiskars” pannas. Zinot šī Somijas ražotāja labo reputāciju visā pasaulē gan profesionāļu, gan amarietu vidū, vēlējos noskaidrot, vai jaunā pannu sērija ir tik laba, kā varētu sagaidīt?
Meklēju atbildi: kas īsti ir laba panna?
Mans personiskais viedoklis par to, kādām pazīmēm jāatbilst pannai, lai tā varētu labi kalpot ikvienā virtuvē:
- labi tur siltumu (zināma saistība ar pannas dibena biezumu)
- siltums pannā izdalās vienmērīgi – viena mala nav karstāka kā otra mala
- pannu ērti paņemt rokā
- pannai ir tāds rokturis, kas ļauj to likt arī cepeškrāsnī
- pannas iekšējais pārklājums nav veselībai kaitīgs
- pannu ir viegli kopt
Ņemot vērā šos aspektus, testēju jauno “Fiskars” pannu. Pozitīvais, ko uzreiz pamanīju pēc tuvākas iepazīšanās ar iepakojumu – panna ir ražota uz vietas Somijā (vāks – Zviedrijā). Kopā jaunajā sērijā ir 4 veidu dažādas pannas atkarībā no plīts virsmas: gāzes, keramiskā, elektriskā un indukcijas. Pēc vairākkārtējiem izmēģinājumiem varu teikt, ka šī panna ir universāla – tā labi silst, siltumu vada vienmērīgi, “nepierauj” ēdienu, to ir viegli mazgāt. Pierādījums tam – perfekti izceptā pīles krūtiņa.
Ja meklējat savai virtuvei pannu, kas ir ar demokrātisku cenu zīmi un var tik izmantota gan gaļas cepšanai, gan dārzeņu sautēšanai un citām parastajām pannu funkcijām, šī būs ļoti piemērota. Ar pannas plastmasas vāku, kas der visu izmēru pannām, gan vēl līdz galam nesadraudzējos – laikam tomēr dodu priekšroku tradicionālajiem stikla/metāla vākiem. Pozitīvais šim vākam – tajā ir mazi caurumiņi, līdz ar to zem vāka nekondensējas tvaiki un ēdiens turpina cepties nevis vārīties.
Kā pareizi izvēlēties konkrētajai plītij atbilstošu pannu?
Čuguna plīts uzsilst lēni, un raupjā plīts virsma var saskrāpēt trauku pārklājumu. Šāda veida plītīm paredzētām pannām ir jāuzsilst ātri, tāpēc labākā izvēle čuguna plītīm ir nerūsējošā tērauda pannas bez ārējā pārklājuma.
Keramiskajām plītīm ir nepieciešamas pannas ar labu siltuma vadītspēju. Pateicoties īpašajam dizainam, keramiskā Fiskars Functional Form panna uzsilst par 50% ātrāk, tādējādi ietaupot enerģiju līdz pat 30%.
Savukārt gāzes plītis uzsilda pannas nevienmērīgi, dažreiz arī apdedzinot rokturus vai pārklājumu. Tāpēc vienmērīgai siltuma sadalei nepieciešama plata alumīnija panna ar biezām malām un pamatni. Nerūsējošā tērauda rokturi garantē drošas darbības ar karstu pannu.
Vissvarīgākais aspekts, izvēloties pareizo pannu indukcijas plītij, ir, lai tās bāzē būtu pietiekami daudz magnētiskā materiāla atbilstošai darbībai. Fiskars jaunajām pannām, kas piemērotas indukcijas plītīm, ir efektīva siltuma vadītspēja, magnētiskā bāze un tās gatavotas no nerūsējošā tērauda.
Pīles krūtiņa ar dārzeņiem Āzijas gaumē
Kāpēc laba panna vajadzīga pīles pagatavošanai? Pannai ir jāuzsilst vienmērīgi un pakāpeniski – pretējā gadījumā pīles āda nekļūs kraukšķīga. Sliktākajā gadījumā zem ādas esošie tauki nebūs reducējušies vai arī pīles krūtiņa pie pannas tiks pierauta, šo es stāstu no pieredzes. Ja panna ir labas kvalitātes, pīli var pagatavot arī bez cepeškrāsns palīdzības. Pīles krūtiņai iekšā jābūt izteikti rozā, pretājā gadījumā gaļa būs sausa un cieta. Ļoti svarīgi gaļu pirms griešanas škēlēs ir “atpūtināt”.
Izejvielas (2 personām):
- 2 pīles krūtiņas (svaigas var pasūtīt “Reatonā”, poļu ražojumu var iegādāties “Rimi” iepakotas pa 2 gab.)
- sāls un pipari
- dārzeņi – nomizoti un sagriezti pēc izvēles (paprika, saldo zirnīšu pārkstis, sīpols, burkāns, brokoļi, ķīnas kāposts) plus saldā čili mērce
Gatavošana:
- Ar asu nazi iegriež pīles ādu (bez ne sarkano daļu) 2×2 cm rūtīs. Ādu ierīvē ar sāli. Atļauj pastāvēt 10-15 minūtes (sāls no ādas “izvilks” lieko mitrumu, cepoties āda kļūs kraukšķīgāka).
- Uz aukstas pannas, liek virsū pīles krūtiņas,eļļu NELEJ (jo no pīles iztecēs gana daudz tauku). Cep, ļoti lēnām palielinot temperatūru līdz vidēji augstai. Turpina cept apt. 10 minūtes.
- Krūtiņas apgriež uz otru pusi un cep vēl apt. 10 minūtes uz vidēji zemas uguns. Pīles gatavību var noteikt, paspiežot katru gabaliņu ar pirkstiem – gaļai jābūt uz tausti iekšā jūtami mīkstai. Ja gaļa uz pannas pārāk ātri apbrūnē, to labāk ar visu pannu ielikt uz 10 minūtēm cepeškrāsnī 190 grādos.
- Pēc noņemšanas no pannas, pīli atpūtina 10 minūtes, tad ar asu nazi sagriež šķēlītēs. Ja pīle ir pārāk “rozā” viducī, to vēl uz pāris (vai dažām) minūtēm var ielikt cepeškrāsnī.
- Pasniedz kopā ar wok stila dārzeņiem, kam cepšanās beigās pievienota karote sezama eļļas,pāris šļaksti sojas mērces un nedaudz saldās čili mērces.
Papildus informācija par “Fiskars” pannām:
Ieteicamā mazumtirdzniecības cena:
Visām 24 cm pannām 39,90 EUR
Visām 26 cm pannām 44,90 EUR
Visām 28 cm pannām 49,90 EUR
Pannas iegādājamas lielākajos mazumtirdzniecības tīklos – Rimi, Maxima, Stockman, Cenu klubs, K-Rauta un citur.
Par indukcijas pannu:
- Izcili izturīgs pretpiedeguma Hardtec™ pārklājums bez PFOA vieglai gatavošanai un tīrīšanai.
- Neuzkarstošs nerūsējošā tērauda rokturis drošai un ērtai gatavošanai.
- Magnētiska nerūsējošā tērauda pamatne vienmērīgai un efektīvai uzkaršanai.
- Vairāk informācijas ŠEIT.
Ilze says
Sveika, Linda! Arī man pīles krūtiņas pagatavošana ir izaicinājums. Pirmoreiz brīnumainā kārtā izdevās lieliski (iesācēja veiksme ;), bet pēc tam vairākas reizes rezultāts bija ēdams, bet ne tāds, kādu es gaidīju. Tamdēļ jautājums, vai Tu pīles krūtiņu cep uz pannas ar vāku vai bez?
Paldies! Ilze
P.S. Panna man ir laba ;)
Linda Tellgrena says
Ilze, mans stāsts ar pirmās reizes veiksmi ir līdzīgs :) Vāka izmantošanas vietā izvēlos pīli ielikt uz dažām minūtēm cepeškrāsnī. Ja vāku notur par ilgu, pīle nevis cepas, bet sautējas. Lai Tev izdodas!
Linda says
Nekad neesmu mēģinājusi pīles krūtiņu izcept uz pannas, lai arī ēdu krietni rozā. Parasti uz pannas apcepu no abām pusēm un tad cepeškrāsnī iekšā.
Linda Tellgrena says
Lēni cepot (uz zemas uguns) var izcept ļoti labi (rozā, t.i.)! Ātrāk, protams, cepeškrāsnī. Uz pannas varu ik pēc brīža “pačamdīt”, lai saprastu, cik ilgi vēl jācep!
Inga says
Izmēģināju un sanāca vienkārši lieliski. Klāt vēl labs sarkanvīns, man kā vīnu cienītājai un vispār ideālas vakariņas. Nav jādodas ārpus mājām, lai baudītu pasakainu ēdienu. Liels paldies. Ieteikšu arī citiem.
Linda Tellgrena says
Man pīles ēšana arī vienmēr tādi kā mazi svētki! Un vēl labāk, ja var apvienot ar atpūtu pie vīna glāzes :) Prieks, ka Tev izdevās!
Kristaps says
Dāmas un Kungi!
Es kā vīriešu dzimtas pārstāvis, kura CV pie plīts var ierakstīt tik vien kā – protu cept olas vai pelmeņus, to paveicu! Ievērojot pagatavošanas nosacījums sanāk pasakaini garda pīles krūtiņa. Iesaku!