Iepazīsimies – šampanietis! Varbūt jau zinājāt, ka par šampanieti tiesīgs saukties vien tas dzirkstošais vīns, kas ražots Francijas Šampaņas provincē. Galvenā lieta, kas atšķir šo eleganto dzērienu no citiem vīniem – teruārs (‘terroir’ – augsnes un klimatisko apstākļu kopums), tradīcijas un zināšanas (‘know-how‘) ir lietas, kas šo dzērienu padara atšķirīgu no visiem citiem.
10 nopietni un nenopietni fakti, ko tu nezināji par šampanieti:
- Ik sekundi šampanieša pudelē izsprāgst 30 burbulīši.
- Standarta šampanieša pudelē ir…. 49 miljoni burbulīšu.
- Dēļ spēcīgā spiediena pudelē šampanieša korķis izsprāgst ar ātrumu līdz pat 64 km/h!
- Tālākais zināmais attālums, ko šampanieša korķis nolidojis pēc pudeles atvēršanas, ir 54 metri.
- Spiediens neatvērtā šampanieša pudelē, tēlaini runājot, ir tikpat liels, cik vieglās automašīnas riepā.
- Slavenajai Merilinas Monro šampanieša vannai tikai izmantotas 350 pudeles ekskluzīvā dzēriena.
- Anglijā 19.gadsimtā augstākās sabiedrības dendiju par labāko kurpju spodrināšanas līdzekļi uzskatīja… jā, šampanieti!
- Vinstons Čērčils lika pasniegt glāzi šampanieša katru dienu pulksten 11 no īpašas vien viņam ražotas 475 ml tilpuma pudeles.
- Šampanietis kā statusa simbols minēts tādos literatūras klasikas darbos kā Puškina “Jevgēņijā Oņeginā” un Gētes “Faustā”.
- Ja gribat pārsteigt draugus vai izklaidēt kādu garlaicīgās viesībās, iemetiet tikko pielietā šampanieša glāzē rozīni – tā sāks veidot interesantu trajektoriju, nepārtraukti pārvietojoties pa dzērienu no glāzes augšas un apakšu un atpakaļ.
Šampanietis – ne tikai svētkos
Katram ēdienam un dzērienam ir sava vēsture – šampanieša stāsts ir leģendām apvīts, jo šis dzēriens savu ceļu līdz mūsdienām sāka 16.gadsimtā, kad saskaņā ar leģendu to radīja mūks Doms Periņjons (fr. Dom Pérignon).
Modernajā pasaulē šampanietis joprojām ir visu dzērienu karalis, ko parasti malkojam tikai īpašās svētku reizēs vai visbiežāk – pusnaktī, sagaidot Jauno gadu. Kad dodamies vakariņās uz restorānu, parasti izvēlamies pudeli sarkanā vai baltā vīna atkarībā no tā, kādu ēdienu esam pasūtījuši no ēdienkartes. Bet vai zinājāt, ka arī šampanieti var baudīt kopā ar ēdienu? Ka tas ne vien papildina ēdiena garšu, bet to izceļ un bagātina? Par šāda apgalvojuma patiesumu pārliecinājos uz “savas ādas”. jo februārī un martā Šampanieša Vēstniecībā vīnziņa Ginta Sniedzes vadībā ne vien apguvu teorētisko pusi šampanieša un ēdiena saderībai, bet arī nogaršoju elegantos un pēc rakstura dažādos “Veuve Clicquot” un “Moët & Chandon” šampaniešus kopā ar dažādām šefpavāra sagatavotām uzkodām.
Šampanietis – no vīna glāzes?
Pirmais pārsteigums – pasaules vīnziņi ir nonākuši pie slēdziena: ir pagājis slaido šampanieša glāžu laiks! Jo šī dzirkstošā vīna raksturs vislabāk atklājas, to baudot no dažādām un konkrētā šampanieša tipam pieskaņotām vīna glāzēm. Piemēram, rosé šampanietis vislabāk garšos pinot noir glāzēs. Tādā veidā dzēriens labāk “elpo” un ātrāk atklājas dzirkstošā vīna raksturs, turklāt burbulīši vairs nav tik koncentrēti, dzēriens šķiet maigāks, tas atveras. Tāpēc, pasūtot šampanieti, nekautrējies viesmīlim palūgt pareizo glāzi! Ja restorānā ir vīnzinis, tad visdrīzāk tiks pasniegtas īstās glāzes pie īstā dzēriena.
No savas puses gribu kliedēt mītu par to, ka pēc šampanieša malkošanas nākamajā dienā visdrīzāk sekos galvas sāpes. Tas, protams, atkarīgs no ikviena paša ķermeņa īpatnībām un izdzērtā dzēriena daudzuma, tomēr šampanieša aizstāvībai varu teikt, ka tā sastāvā ir salīdzinoši maz cukura un tādēļ no veselības viedokļa šis dzēriens ir viena no labākajām izvēlēm, ja nākamajā dienā vēlamies justies labi.
Uzkodas ar šampanieti – romantiskam laikam divatā vai jautrai pasēdēšanai draudzeņu lokā
Teikšu atklāti – manuprāt, nav labāka veida, kā iesākt nedēļas nogali nekā ar glāzi dzirkstoša dzēriena labā kompānijā. Tā kā strādāju no mājām un lielāko laika daļu pavadu ģimenes lokā, tad piektdienas vakarā ir tik lieliski satikt draudzenes un mazliet nenopietnā atmosfērā pārrunāt nedēļas laikā piedzīvoto! Parasti izvēlamies vieglas uzkodas un kādu kokteili vai glāzi dzirkstoša vīna. Tomēr ne vienmēr vēlamies pasūtīt veselu pudeli dzēriena, tādēļ nākas “samierināties” ar to, ko piedāvā konkrētā restorāna vīnu karte kā dzērienu glāzēs.
Visiem šampanieša mīļotājiem un tiem, kas vēl tikai vēlas iepazīties ar šo karalisko dzērienu, man ir labi jaunumi – visu marta mēnesi vairākos Rīgas restorānos šefpavāri vīna un ēdiena gardēžiem ir sagatavojuši burvīgu pārsteigumu – īpašu uzkodu, kura tiek pasniegta kopā ar glāzi dzirkstoša šampanieša. Visās četrās “adresēs” šefpavāri ir īpaši saskaņojuši ēdiena garšas nianses ar dzēriena draisko un reizē eleganto raksturu.
Izvēlies, ko vēlies – Rīgas restorānu piedāvājums martā
Pēc teorētiskajām mācībām par šampanieša un ēdiena saderību, jaukā kompānijā devāmies iepazīties ar četru Rīgas restorānu šefpavāru paveikto. Katrā no restorāniem mūs viesmīlīgi sagaidīja un ierādīja mūsu galdiņu. Ieteikums ir vietas iepriekš rezervēt, jo pat pirmdienas vakarā restorānos bija kupls viesu skaits. Kādas uzkodas sagatavojuši šefpavāri un kuri šampanieši tos pavada? Tāpat mani ieteikumi par to, kurus restorānus izvēlēties dažādiem dvēseles noskaņojumiem.
3 pavāru restorāns – Foie Gras, sarkano apelsīnu gēls, upeņu redukcija un tintes zivs tosts. Pieskaņotais šampanietis – “Veuve Clicquot” Rosé Brut. Atmosfēra restorānā piemērota dzīves baudīšanai – šampanietis, sarunas, draudzīga apkalpošana. Uzkoda, kuras pamatā foie gras, perfekti sabalansēta ar Rosé šampanieša garšas niansēm – divas delikateses, katra no savas gastronomiskās pasaules. “Veuve Clicquot” Rosé Brut šampanietī “pirmo vijoli” spēlē pinot noir vīnogas, tas ir izturēts 36 mēnešus un ieguvis intensīvu minerālīgu garšu. Adrese: Torņa iela 4. Jēkaba Kazarmas 2B, tālr. rezervācijām: 20370537.
Restorāns “Bergs” – Jūras ķemmītes karpačo, savvaļas foreļu ikri ar rīsu kraukšķi. Šampanietis – “Veuve Clicquot” Rosé Brut. Šim restorānam piestāv pieklusinātas sarunas, ļaujoties patīkama viegluma pilna atmosfērai un, ja pasūtīsiet galdiņu pie loga, pavērsies plašs skats uz Berga Bazāru. Pēc rosé šampanieša glāzes tā vien gribas prom nesteigties un uzkavēties ilgāk. Jo dzīve ir jāsvin! Jūras ķemmītes uzkodu ar foreļu ikriem novērtēs pieredzējuši gardēži vai tie, kam patīk tikt pārsteigtiem. Rosé šampnietis šajā pārī saspēlējas ar jūras produktu minerālīgajām notīm, tām vienai otru papildinot. Adrese: Elizabetes iela 83/85, tālr.rezervācijām: 67770900.
Restorāns “Le Dome” – Apsvilināta jūras foreles fileja ar Islandes garnelēm, fenheļa salātiem un jāņogu mērci. Šampanietis – “Moët & Chandon” Rosé Brut. Mans favorīts – šampanieša un ēdiena simfonija, garšas kārpiņas gavilē. Tuvais attālums no Doma laukuma, elegantais interjers, nesteidzīgā atmosfēra ir “Le Dome” stiprās puses. Lieliska vieta pasēdēšanai ar draudzenēm. Un, protams, ēdiens! Ar uzsvaru uz jūras veltēm, kopā ar rosé šampanieša glāzi jānobauda foreles fileja ar svaigajiem fenheļa salātiem. Adrese: Miesnieku iela 4, tālr. rezervācijām: 67559884.
SKY Line bārs – 3 uzkodas: Liellopa karpačo ar balzamiko mērci un ķirsu tomātiem; Melone ar Serrano šķiņķi un sarkano jāņogu gēlu; Cepta tīģergarnele ar mango čatniju. Šampanietis – “Moët & Chandon” Rosé Brut. Ja vēlies ar draugiem “iesildīties” pirms piektdienas vai sestdienas nakts pilsētā, “SKY Line bārs” ir īstā vieta, kur sākt noskaņošanos brīvdienām – ar dinamisku mūziku, vienreizēju skatu un izmeklētām trim dažādām uzkodām, kas papildina augļainos rosé burbuļus. Adrese: Elizabetes iela 55, tālr. rezervācijām: 677772222.
Foto: publicitātes
Atbildēt