Pavasara skaistākie svētki jau tepat aiz stūra – par spīti sniegam un kaprīzajai saulītei. Nemanot pienācis arī laiks domāt par Lieldienu galdu – goda vietā, protams, krāsotās olas, bet sātīgumam šogad piedāvāju cept lielo svētku kliņģeri ar sāļo pildījumu.
Pamatā kliņģerim rauga mīkla, bet pildījumu var variēt pēc savas gaumes. Jebkurā gadījumā iesaku neaizmirst par sieru – garšai, tekstūrai un izcilam gala iznākumam! Šis kliņģeris tapis ar “Smiltenes piena” gardajiem piena produktiem – sviestu un divu veidu sieriem: mini mocarellas bumbiņām un “Granister” cieto sieru. Lai mums garšīgi svētki!
Izejvielas:
Mīklai:
- 450 grami (vislabāk izsijātu) miltu
- 7 grami sausā rauga
- 25 grami cukura
- puse tējkarote sāls
- 50 grami “Smiltenes piens” saldkrējuma sviesta
- 250 ml piena
- 1 L vai XL izmēra ola
Pildījumam:
- eļļa cepšanai
- 1 liels vai 2 vidēji sīpoli, nomizoti un sagriezti mazos abaliņos
- 3 ķiploka daiviņas, nomizotas un sakapātas
- 2 tējkarotes savu mīļāko garšvielu – es pievienoju saldās paprikas pulveri un Provansas garšvielu maisījumu
- šķipsna sāls
- 2 maza sarkanā paprika, sagriezta kabaliņos
- 200 grami kūpināta cūkas cauraudža, sagriezts gabaliņos
- 100 grami saulē kaltētu tomātu, sagriezti mazos gabaliņos
- 200 grami “Smiltenes piena” cietā siera “Granister”, sarīvēta uz rupjās rīves
- 125 grami “Smiltene piena” mini mocarellas
- bumbiņas
Dekorēšanai:
- 1 viegli sakulta ola
- 1 ēdamkarote baltā sezama sēkliņu
- 1 ēdamkarote melnā sezama sēkliņu
Gatavošana:
Vidēja izmēra bļodā sajauc kopā miltus, sauso raugu, cukuru un sāli. Sviestu lēnām izkausē, pielej pienu, samaisa. Ja nepieciešams, atdzesē līdz istabas temperatūrai. Pievieno olu un viegli sakuļ. Visu iemaisa miltos un maisa, līdz izveidojusies mīkla bez miltu gabaliem. Mīklu mīca ar rokām uz miltiem nokaisītas virsmas vai ar mīklas mīcīšanas uzgali virtuves kombainā, līdz tā kļūst elastīga un viendabīga (5-10 minūtes). Mīklu liek ietaukotā bļodā un pārklāt ar ietaukotu pārtikas plēvi. Noliek siltā vietā raudzēties uz 1 stundu vai līdz mīkla dubultojusies apjomā. Es mīklu ziemas laikā parasti lieku rūgt cepeškrāsnī, kas uzkarsēta līdz 30 grādiem.
Kamēr mīkla rūgst, pagatavo pildījumu. Uzkarsētā eļļā uz pannas apcep sīpolu, līdz caurspīgīgs, pievieno ķiplokus, garšvielas un sāli, maisot cep vēl pāris minūtes. Pievieno papriku un kūpināto gaļu, cep 2 minūtes, pa laikam apmaisot. Lielo cepešpannu izklāj ar cepamo papīru.
Darba virsmu izbārsta ar miltiem. Mīklu izveļ no bļodas un sadala divās vienādās daļās. Mīklu un mīklas rulli arī viegli pārkaisa ar miltiem un ar mīklas rulli no mīklas pirmās puses pēc iespējas vienādā biezumā izrullē 15×60 cm lielu taisnstūri (pirms rullēšanas mīklu nemīca). Pāri liek pusi no sagatavotā pildījuma, pāri liek saulē kaltētos tomātus, pārkaisa ar pusi no rīvētā siera, pa virsu tam liek pusi no morarellas bumbiņām. Sarullē garā desā (rullē garākajā virzienā). Visu procesu atkārto ar atlikušo neizrullēto mīklas daļu – rullē gareniski, piepilda un sarullē ciet.
Abas piepildītos mīklas rullīšus noliek vienu otram blakus pāris centimetru attālumā. Abus rullīšu galus, kas atrodas tālāk, saspiež kopā. Rullīšus savij kopā, liekot vienu otram pāri. Savītās pīnes galus savieno kopā, saspiežot nostiprina, un izveido apaļu formu (kliņģeri), uzmanīgi pārceļ uz sagatavotās pannas (visērtāk to darīt divatā). Mīklu atkal atstāj siltumā uzrūgt (aptuveni 30 minūtes).
Cepeškrāsni uzkarsē līdz 185 grādiem
Kad kliņģeris uzrūdzis, to pārsmērē ar sakulto olu un pārkaisa ar sezama sēkliņām. Cep 30-35 minūtes, līdz kliņģeris skaisti paceļas un kļūst gaiši zeltains. Izņem no krāsns, atdzesē 15 minūtes un griež šķēlēs.
Recepte tapusi sadarbībā ar a/s “SMILTENES PIENS”.
Baiba says
Sveika Linda! Vai so recepti var izmantot saldajamklingerim pieliekot klat lielaku daudzumu cukura?
Paldies!
BAiba
Linda Tellgrena says
Jā, droši!
Marina says
Paldies par recepti! Mīkla izdevās no pirmās reizes!
Ginka says
Pirmo reizi cepu kliņģeri un sanāca!!!! Ļoti garšīgas!