Sojas mērce manā virtuvē ir vienmēr neiztrūkstoša izejviela. Patiesībā nemaz nespēju iedomāties ēdienu gatavošanu bez šī produkta! Jo pievienoju sojas mērci ne tikai Āzijas ēdieniem, bet pa karotei arī, piemēram, mērcēm, lai dotu sesto jeb ‘umami’ garšu. Vasarās, gatavojot gaileņu mērci, vienmēr pieliek šļuku sojas mērces, tā ir mana slepenā sastāvdaļa.
Kā pareizi izvēlēties sojas mērci? Kam pievērst uzmanību? Pirmkārt, gribu uzreiz pieprecizēt, ka šoreiz runājam par japāņu stila sojas mērci, jo teju katrai Āzijas tautai ir sava versija par šo produktu. Sojas mērce ir dabīgi fermentēta un raudzēta, sendienās šie procesi bija ļoti izplatīti, lai produktus varētu uzglabāt pēc iespējas ilgāku laika periodu. Tradicionālās sastāvdaļas: sojas pupiņas, kvieši, sāls un raugs. Parasti mērci nogatavina 6 mēnešus un tad pilda pudelēs. Papildus tradicionālajām sastāvdaļām mūsdienās produktam pievieno arī nedaudz alkohola, lai pagarinātu derīguma termiņu.
Ja vēlies izmantot savā virtuvē tradiconālo sojas mērci, droša izvēle ir “Kikkoman” produkti. “Kikkoman” ir Japānā un arī Eiropā populārākais sojas mērces zīmols, kurš tika dibināts 1917.gadā apvienojot 8 ģimeņu uzņēmumus. Visas sojas mērces tiek ražotas, izmantojot tradiconālās metodes – izmērcētas sojas pupiņas, apstrādā ar tvaiku un sajauc ar kviešiem. Pievieno sāli un Aspergillus raugus. Šo masu atstāj nogatavināties 3 dienas, tādējādi iegūstot sojas mērces pamatu. To ielej lielos rezervuāros un papildina ar sāls maisījumu. Nākamo mēnešu laikā dabiskas rūgšanas rezultātā notiek pienskābes, dabiskās skābju fermentācijas procesi, tādējādi piedodot sojas mērcei tās garšas īpatnības. Pēdējais solis ir masas filtrācija caur auduma slāņiem un pasterizēšana. Tad mērce ir gatava pildīšanai pudelēs!
Izvairies iegādāties “neīstās” sojas mērces, kuras nav dabīgi raudzētas, garšas līdzību panākot ar cukura, karameles un spēcīgu e-vielu pievienošanu. Par vienu eiro iegādāta sojas pudelītei nav nekāda sakara ar tradicionāli raudzēto sojas mērci, tā sabojās, nevis uzlabos ēdiena garšu.
Šoreiz receptē izmantoju gan tradicionālo sojas mērci, gan terijaki mērci ar apceptām sezama sēkliņām. Tās pamatā ir dabiski raudzētā sojas mērce plus sezana sēklas, ķiploks un melnie pipari. Rezultāts ir sabalansētas garšas mērce, kura ļoti labi papildināt gan zivs, gan gaļas ēdienus. Šo mērci paraksti izmantoju kā marinādi, pārsmērēju cepot vai jau uzceptam produktam.
Izejvielas 4 porcijām:
- Eļļa cepšanai
- 750 grami liellopa šķiņķa, sagriezts ļoti plānās šķēlītēs
- 1 ēdamkarote “Kikkoman” sojas mērces
- 1 ēdamkarotes sezama eļļas
- 1 sarkanais sīpols, sagriezts gabalos
- 1 dzeltenā paprika, sagriezta salmiņos
- 100 grami šampinjonu
- 200 grami brokoļu (es šoreiz izmantoju tievkātu brokoļus)
- 100 grami zirņu pākstis
- 80 grami mini kukurūzas
- 1 čili pāksts, sagriezta plānās ripiņās
- Pasniegšanai: vārīti rīsi
Mērcei:
- 80 ml “Kikkoman” Terijaki mērces ar sezama sēkliņām
- 125 ml ‘hoison’ mērces
- 2 ēdamkarotes mirina (saldā rīsu vīna), var aizstāt ar karoti medus
Gatavošana:
- Mazā bļodiņā kopā sajauc terijaki mērci, hoisin mērci un mirinu, līdz veidojas viendabīga konsistences mērce.
- Pannā (vislabāk ‘wok’) uzkarsētā eļļā apcep gaļas gabaliņus no abām pusēm. Pievieno karoti sojas mērces, samaisa, noņem no uguns un noliek malā.
- Pannā uzkarsētā eļļa apcep sīpolu, papriku un šampinjonus, aptuveni 3-4 minūtes. Kamēr dārzeņi cepas, noblanšē brokoļus (vārošā ūdenī vāra aptuveni 2-4 minūtes, atkarīgā, cik cietus/mīkstus vēlas). Pievieno zirņu pākstis un mini kukurūzu, turpina cept vēl minūti. Pielej sezama eļļu samaisa. Dārzeņiem pievieno apcepto gaļu un sagatavoto mērci. Samaisa. Liek šķīvjos kopā ar vārītiem rīsiem, pasniedz kopā ar brokoļiem un čili ripiņām.
Recepte tapusi sadarbībā ar “KIKKOMAN”
Atbildēt