Sīrupi ir tik lieliska lieta – garšas koncentrāts kompaktā formātā. Lieliski noder bērnu ballītēm, kā arī ikdienā, ja ierastajam ūdenim vēlamies pievienot vairāk garšas. Visgardākie, protams, ir pašu gatavoti sīrupi un vasaras karstākais ogu laiks ir vispiemērotākais brīdis, kad sagatavot krājumus ziemas mēnešiem.
Šosezon priecājos par jaunumu veikalu plauktos ar nosaukumu “Sīrupa cukurs”. Kāpēc? Jo tas ir speciāls produkts, kas sīrupu gatavošanas procesu padara krietni efektīvāku. Ja gatavojot ievārījumus mūsu mērķis parasti ir iegūt biezāku produktu, kas notiek ar pektīna palīdzību, tad gatavojot sīrupus, mūsu mērķis ir tieši pretējs – gala produktam jābūt šķidram. “Dansukker” ir radījis jaunu produktu, kura sastāvā ir ātri šķīstošs cukurs, kam pievienots dabisks enzīms pektināze, kas sašķeļ pektīnu un veicina sulas izdalīšanos. Ar šo sīrupa cukuru iespējams gatavot sīrupus no augļiem, ogām un ziediem.
Īpaši noderīgs “Sīrupa cukurs” būs rudenī, jo tas lieliski palīdz pārsvērst sīrupā tādus augļus un ogas ar cieto mizu kā cidonijas, pīlādži, aronijas un mežrozītes. Bet citos gadalaikos varam lūkoties ne vien dārza, bet arī pļavas virzienā – sīrupā var pārvērst arī ceriņus, liepziedus, piparmētras, pelašķus un pat viršus (to es noteikti šoruden izmēģināšu!).
Pēc sīrupa pagatavošanas noteikti radīsies jautājums, ko darīt ar saldajiem ogu un augļu biezumiem. Es no tiem gatavoju debesmannā vai ķīseli, sasaldēju maisiņos ziemai, lai izmantotu desertos, pie brokastu putras vai gatavojot veselīgos kokteiļus.
Jauno “Sīrupa cukuru” meklē “Rimi” hipermārketu plauktos blakus citiem cukuriem!
Izejvielas:
- 500 ogu
- 250 ml ūdens
- 1 paciņa (500 grami) “Dansukker” Sīrupa cukura
Gatavošana:
- Lielā katlā uzvāra ūdeni, pievieno tīras, pārlasītas ogas. Vāra 10 minūtes uz vidējas uguns. Nogriež uguni un ogas atdzesē līdz 45 grādiem (izmanto termometru, bet ja tā nav, atdzesē ogas līdz “ļoti siltai”, bet ne karstai temperatūrai). Cukuram pievienotais enzīms ir nenoturīgs virs 50-55 grādiem, tāpēc ogas pirms cukura pievienošanas ir jāatdzesē. Pievieno sīrupa cukuru un maisa, līdz cukurs izšķīdis.
- Katlam uzliek vāku un atstāj istabas temperatūrā vismaz uz 6 stundām vai līdz rītam. Šajā laikā cukuram pievienotie enzīmi lēnām iedarbojas uz ogu mikstumu, atdalot sulu un samazinot pektīna aktivitāti. Pektināze lēnām atbrīvo sulu un sašķeļ pektīnu, kas vēlāk uzglabāšanas periodā sīrupā neļauj veidoties želejas kunkulīšiem.
- Sīrupu atkal uzkarsē, bet neuzvāra (ja ir termometrs – līdz 80 grādu temperatūrai). Sīrupa uzkarsēšana pirms izkāšanas palielina galaprodukta apjomu, jo siltais sīrups vieglāk atdalās no biezumiem.
- Nokāš biezumus (es tam izmantoju smalku sietu, ogu masu rūpīgi izberžot cauri sietam). Gatavo sīrupu vēlreiz uzvāra. Šis solis nepieciešams, lai iznīcinātu pelējuma sēnītes un baktērijas. Pilda sterilizētās pudelēs un cieši aizvāko. Uzglabā vēsumā.
Recepte tapusi sadarbībā ar “Dansukker”
Atbildēt