Liellopa gaļas ēdieniem, kas jāgatavo zemā temperatūrā ilgāku laiku, piemīt tāda garšu buķete, kas parastu vēsu rudens dienu pārvērš mazos svētkos. Kombinācija ar rudens dārzeņiem un sarkanvīnu padara ragū arī par svētku galda vai viesu uzņemšanas ēdienu.
Lai arī gatavošanas laiks ir gana ilgs, tomēr katlam blakus nav jāstāv – to uz zemas uguns atstājam sautēties un pēc tam pasniedzam kopā ar svaigu gatavotu pastu vai krēmīgu polentu. Pāri – cieto sieru un sakapātus zaļumus. Šīs ēdiens izcili garšos arī otrajā un trešajā dienā. Ļoti forši ir to gatavot brīvdienās un tad baudīt darba dienu vakaros, kad varbūt nav tik daudz laika pievērsties maltītes gatavošanai.
Ragū ir viens no ēdieniem, kuru arī var saldēt – es to parasti daru vai nu lielākā “zip lock” maisiņā vai jau pa porcijām kopā ar pastu atsevišķās kastītēs.
Par garšvielām – izmanto visu, ko sirds vēlas no Vidusjūras garšu buķetes! Es šoreiz izvēlējos lauru lapas, smaržīgos piparus, fenheļa sēklas un kaltētu garšaugu maisījumu. Izcili piestāvēs arī svaigs rozmarīns, timiāns, raudene.
Izejvielas 6 porcijām:
- 1 kg sautējamas liellopa gaļas (es izmantoju pleca gabalu), sagriezta paliela kumosa lieluma gabalos
- 2 sīpoli, nomizoti un sagriezti gabalos
- 4 ķiploka daiviņas, nomizotas un sakapātas
- 6 seleriju kāti, sagriezti gabaliņos
- 2 burkāni, nomizoti un sarīvēti uz rupjās rīves
- 800 grami konservētu tomātu
- 150 grami tomātu pastas
- 500 ml liellopa buljona
- 150 ml sarkanvīna
- 2 ēdamkarotes brūnā cukura
- sāls pēc garšas
- eļļa cepšanai
- pasniegšanai – pasta (recepte zemāk tekstā), svaigi rīvēts Parmas tipa siers, sakapāti pētersīļi
Garšvielas:
- 2 lauru lapas
- 3 smaržīgie pipari
- 1 tējkarote fenheļa sēklu
- 1 tējkarote čili pārslu
- 1 ēdamkarotu Vidusjūras garšvielu maisījuma
Svaiga pasta:
3 olas
300 grami “00” tipa miltu (vai 150 grami “00” tipa miltu plus 150 grami semolinas)
Gatavošana:
Gatavo liellopa gaļu:
- Uzkarsētā eļļā uz lielas uguns apcep gaļas gabalus, kuri pārkaisīti ar sāli (ja nepieciešams – cep vairākos piegājienos). Apcepto gaļu liek sautējamā katlā.
- Pannu pēc gaļas cepšanas nemazgā, vienkārši uzlej eļļu, uzkarsē līdz vidējam karstumam un tajā apcep sīpolus, līdz tie kļūst caurspīdīgi. Pievieno ķiploku un cep vēl minūti. Pievieno seleriju un burkānus, samaisa, cep cep 3-4 minūtes, pa laikam apmaisot. Dārzeņus pārliek katlā pie gaļas.
- Katla saturam pievieno tomātus, tomātu pastu, garšvielas, 250 ml buljona, brūno cukuru, visu kārtīgi samaisa. Uzkarsē, pielej sarkanvīnu un atkal samaisa. Sagaida pirmo burbuli, samazina uguni, uzliek vāku. Uz lēnas uguns sautē, līdz gaļa kļuvusi mīksta (aptuveni 2 stundas).
Gatavo pastu:
- Miltus samaisa ar olām, līdz sāk veidoties mīklai līdzīga masa. Liek virtuves kombaina bļodā, pievieno mīklas mīcāmo uzgali (āķi) un mīca, līdz izveidojas viendabīga mīkla (aptuveni 5 minūtes uz lēno ātrumu). Izņem no kombaina bļodas un ar rokām izveido apaļas formas bumbu. Liek bļodā ar vāku (vai pārtikas plēvi) un tur ledusskapī vismaz 2 stundas.
- Gatavo pastu par pastas mašīnu “fettuccine” režīmā. Vārda verdošā sālsūdenī, līdz pasta ir “al dente” (aptuveni 2 minūtes).
Pasniegšana:
Katrā šķīvī liek pastu, pa virsu ragū. Pārrīvē cieto sieru un pārkaisa ar pētersīļiem. Pasniedz.
Atbildēt