Pēdējā laikā eksperimentēju ar ilg-gatavojamajiem gaļas ēdieniem. Sākumā bija jērs, tagad – liellops! Var gatavot gan katlā, gan tažīnā. Šis liellops sanāca fantastisks. Citu komentāru nav!
Izejvielas:
- 600 g liellopa sautējamā gaļa, sagriezta palielos gabaliņos
- olīveļļa cepšanai
- 1 sīpols, sagriezts gabaliņos cepšanai
- 400 ml konservētu tomātu bundža
- 400 ml bundža konservētu (vai 240 g vārītu) auna zirņu
- 1 tējk.cukura
- 400 ml dārzeņu buljona (iespējams, ka vajadzēs nedaudz vairāk, man pietika ar 400 ml)
- 0.5 kg ķirbja (nomizots un sagriezts gabaliņos)
- 100 g žāvētu melno plūmju
Gaļas marinādei*:
- sāls un svaigi mailti pipari
- 1 tējk. has el hanout garšvielas
- 1 tējk. maltu romiešu ķimeņu (cumin)
- 1 tējk. kanēļa
- 1 tējk. svaiga ingvera
- 1 tējk. maltas saldās paprikas
- 1 tējk. augu eļļas
* garšvielas pievieno pēc pieejamības; ras el hanout ir tradicionāla marokāņu garšviela, kura Latvijā nopērkama “Gourmet Studio” un “Spice House” veikaliņā Birznieka-Upīša pasāžā
Gatavošana:
- Sagatavo gaļas marinādi – sajauc vienā bļodiņā visas garšvielas, beigās pievieno eļļu. Iegūto masu iemasē gaļā. Gaļu pārklāj ar pārtikas plēvi un like ledusskapī uz pāris stundām. Vislabāk – uz visu nakti.
- Uzkarsētā katlā vai tažīnā eļļā apcep marinētās gaļas gabalus 5 minūtes. Tad pievieno sagrieztu sīpolu un apcep. Pieber zirņus, pievieno konservētos tomātus. Pielej dārzeņu buljonu. Pieber cukuru. Visu kārtīgi izmaisa, sagaida pirmo burbuli. Tad katlam/tažīnai liek virsū vāku un sautē 1.5 stundu uz mazas liesmiņas (ja katlam vāka nav, to pārklāj ar foliju).
- Pēc 1.5 stundu sautēšanas pievieno ķirbja gabaliņus un žāvētās plūmes. Ja nepieciešams, pielej vēl nedaudz klāt buljonu. Visu vēlreiz kārtīgi apmaisa. Turpina vārīt vēl 1.5 stundas. Ja sautējumā izskatās par maz šķidruma, tam vēl pievieno buljonu vai ūdeni. Ja šķidruma par daudz – noņem vāku un pasautē 10 minūtes bez tā.
- Kad pagājušas 3 stundas, gaļai ir jābūt ļoti ļoti mīkstai! Virtuve būs pilna ar siltu un kārdinošu smaržu. Pasniedz pārbertu ar pētersīļiem / koridandru.
Iedvesma: Jamie Oliver
Jana says
Izskatās garšīgi :) Tikai kas ir “auna zirņi” ?
Linda says
“Auna zirņi” ir sinonīms “turku zirņiem” – palieli, gandrīz balti zirņi, kurus var nopirkt arī ar nosaukumu “chickpeas”.
Jana says
Kas ir turku zirņi es zinu:) Samulsināja nedzirdētais nosaukums! Paldies :)
Intra says
Sveika, Linda! Nejauši nokļuvu Tavā blogā, meklējot gaļas pagatavošanas receptes beļģu gaumē. Esmu sajūsmā par to, cik smalki Tu par visu stāsti – par gliemenēm, par alu, par Beļģiju vispār. Esam tikko atgriezušies no kārtējā, jau piektā, brauciena pa šo jauko valsti. Bija iespēja baudīt īstu beļģu virtuvi. Tāpēc tagad štukoju, kā pagatavot kārtējo medījumu porciju beļģu versijā. Tur bija sagatavota liellopu gaļa kā gulašā, tādā biezā, tumšā mērcē kopā ar beļģu alu protams (te varu pieminēt, ka arī mans vīrs jau kādus gadus 10 ir “saslimis” ar beļģu alu). Varbūt tev ir kāda ideja, kā šo ēdienu varētu dabūt gatavu? Būšu priecīga par sadarbību!
Linda says
Intra, paldies par labajiem vārdiem! Tev taisnība – Beļģija vēderprieku mīļotājiem ir ļoti pateicīga valsts, te daudz ko atklāt un pētīt :) Pirms nākamā Beļģijas apmeklējuma dod ziņu – varu padalīties ar savām mīļākajām vietām Briselē un Antverpenē!
Par gaļu alus mērcē – te pāris receptes angliski, kas varētu Tev noderēt! Par gaļas šmorēšanu beļģu gaumē – gatavošos un recepte (ar bildēm) sekos, paldies par ideju ;)
http://carrolluna.com/irene-beef-stew-recipe
http://gourmandrecipes.com/beef-and-beer-stew/
Intra says
Jauki! Paldies! Man liekas, ka tā otrā versija ir tieši tas, ko meklēju! Un mana tēta nomedītais briedis lieliski garšos!
Egita says
Sveika Linda! Vakar mani viesi ļoti novērtēja šo recepti! Tiešām laba – iesaku! Un noteikti tik ilgi arī viņa ir jāgatavo:). Veiksmes!