Jau sen plānoju pagatavot sautējumu ar tumšo beļģu alu. Tas brīdis pienāca. Nedaudz piepūles sākumā sagriezt dārzeņus, tad vairāku stundu sautēšana, un tad – tik ļoti aromātiskā viruma baudīšana. Aprakstīt garšu nemaz nav iespējams – pēc alus noteikti negaršoja, bet mērce bija tumša un bieza, tieši kā es savā prātā biju iztēlojusies: mērķis sasniegts!
Dārzeņus un garšvielas pievieno katrs pēc savas garšas un saprašanas :)
Izejvielas:
- 1.4 kg sautējamās liellopa gaļas
- 4 ēdamk. olīveļļas
- 2 ēdamk. kviešu miltu
- sāls pēc garšas (es liku 1 ēdamk.)
- melnie pipari pēc garšas
- 1 tējk. paprikas pulvera
- 1 tējk. kanēļa
- 2 tējk. brūnā cukura
- 2 lieli sīpoli, sagriezti mazos gabaliņos
- 2 ēdamk. tomātu pastas (koncentrāta)
- 2 ķiploka daiviņas
- 1 pudele (330 ml) tumšā alus, piemēram, Guinness (es ņēmu beļģu Rochefort Trappistes 8)
- 120 ml liellopa buljona
- 2 lauru lapas
- 2 puravi
- 4 burkāni
- 5 kartupeļi
- 2 selerijas kāti
Gatavošana:
- Gaļu sagriež apmēram 3×3 cm gabalos, nogriež taukus gar malām, ja tādi ir.
- Sajauc gaļu ar 2 karotēm olīveļļas. Atsevišķā bļodā sajauc miltus, sāli, piparu, papriku, brūno cukuru un kanēli. Pievieno šo sauso maisījumu ‘ieeļļotajai’ gaļai, visu kārtīgi samaisa.
- Atlikušās 2 karotes eļļas uzkarsē pannā uz lielas liesmas. Apbrūnina gaļu no visām pusēm. Ja visa gaļa uz pannas vienā piegājienā nesaiet, apbrūnināšanu dara vairākās porcijās. Gaļu pēc apcepšanas liek sautējamā katlā.
- Uz tās pašas pannas gaļas taukos apcep sīpolus, kamēr tie kļūst caurspīdīgi, tad pievieno ķiploku un tomātu pastu un pacep vēl minūti vai divas. Visu liek pa virsu gaļai sautējamā katlā, bet pašu pannu nemazgā.
- Pannu, kurā cepta gaļa un sīpoli, liek atpakaļ uz mazas uguns un uz tās uzlej pusi pudeles alus un ar koka lāpsstiņu nokasa visu, kas sakrājies un sakaramelizējies pannas dibenā. Pārlej pannā pie gaļas un sīpoliem. Pa virsu lej atlikušo pusi alus pudeles.
- Pievieno dārzeņus – puravus, burkānus, kartupeļus un seleriju. Pievieno lauru lapas un liellopa buljonu. Visu samaisa.
- Gaļu alus mērcē es sautēju 3.5 stundas uz mazas liesmas. 2.5 stundas pēc tam, kad sākta sautēšana, pievieno dārzeņus – puravus, burkānus, kartupeļus un seleriju. Ilgās sautēšanas rezultātā gaļa bija tik mīksta, ka pati juka ārā!
Iedvesma: Carrol Luna
Intra says
Jā, es kādu laiciņu atpakaļ ko līdzīgu gatavoju no brieža gaļas, sanāca! Es Tev toreiz jautāju padomu! Īstenībā vissvarīgākais ir to gaļu uz karstas, ļoti karstas!, pannas uzlikt, lai uzreiz apcepās, nevis sutinās! Šī bija mana vienīgā kļūda! Bet tā kā bija tas beļģu alus klāt, visiem ļooti garšoja! Šādu ēdienu baudījām Beļģijā, vienā no klosteriem, kur ražo alu.
Linda says
Atceros, ka toreiz ieteicu Tev receptes! Jauki, ka izdevās :) Jā, tā arī ir – ar katru gatavošanas reizi nāk pieredze, ko nākamajā reizē izdarīt savādāk, lai gala rezultāts būtu vēl labāks! Protams, ir reizes, kad nostrādā iesācēja veiksme, un 2.x vairs nesanāk atkārtot meisterdarbu. Neatceries, kurā klosterī nogaršoji šo ēdienu?
Sol Scott says
Nu, man katrā gadījumā nepatīk pārāk apcepta gaļa – es tiešām tikai nedaudz pasutinu, un tad lieku kopā ar dārzeņiem. Bet tas jau vienīgi gaumes jautājums :D
Linda says
Apbrūnināšana vajadzīga, lai gaļas virspuse ‘noslēdzas’ un nelaiž ārā no gaļas mitrumu, vēlāk sutināšanas laikā. Arī karamelizētā virspuse dod labāku garšu, manuprāt! Bet pārcept tiešām nevajadzētu :)
Aina says
Lieliska recepte! Es šoreiz alu neizmantoju, bet receptes sākums ar to garšvielu maisījumu ļoti noderēja un izdevās lielisks sautējums. Paldies!
Linda says
Priecājos, ka recepte derēja un patika. Un jā, tiešām – šī garšvielu kombinācija ir lieliska!