Arvien biežāk saņemu rakstiskus un mutiskus lūgumus publicēt beglutēna receptes. Nav noslēpums, ka arvien vairāk cilvēku izvēlas veidot savu ikdienas ēdienkarti bez glutēnu (lipekli) saturošiem produktiem. Tam par iemeslu var būt gan celiakija, gan dažādas pārtikas alerģijas. Tāpat ir gadījumi, kad glutēns no ēdienkartes tiek izslēgts labprātīgi, pamatojot to ar dažādiem citiem argumentiem. Varianti ir vairāki, bet praksē tas nozīmē vienu – jāmeklē alternatīvas, izvēloties bezglutēna dzīvesveidam piemērotas izejvielas un gatavos produktus.
Līdzko sāku interesēties par bezglutēna miltiem svētku gardumu gatavošanai, uzreiz nonācu pie uzņēmuma “Doves Farm”. “Doves Farm” sortimentā ietilpst dažādi bioloģiski un bezglutēna produkti – rīsu, griķu, turku zirņu un citi milti, cepumi, brokastu pārslas, makaroni un ēdiena cepšanas piedevas, piemēram, kukurūzas ciete un ksantāna sveķi. Tie, kuri interesējas par uztura lietām un mīl rosīties virtuvē, noteikti jau būs pamanījuši skaisti lakoniskās papīra paciņas lielveikalu un eko veikalu plauktos. Šis zīmols noteikti ir jāpatur prātā, ja ikdiena ir saistīta ar bezglutēna dzīvi. Doves Farm pieder divas dzirnavas un divas ceptuves, kas ļauj ražot bioloģisko un bezglutēna produkciju atsevišķi. Līdz ar to patērētājs var būt pilnīgi drošs, ka “bezglutēna” patiešām to arī nozīmē.
Iepazīšanos ar bezglutēna miltiem sāku ar vienkāršākajiem – smalkajiem baltajiem. Pagatavot mutē kūstošu un patīkami drupenu smilšu mīklu – tāds bija mans uzdevums. Lai sasniegtu īsto struktūru, ņēmu talkā nedaudz ksantāna, kurš dod mīklai papildus viskozitāti (ja bezglutēna konditoreja ir aktuāla šī ir viena no lietām, kam jābūt mājās). Rezultātā mīklu ir viegli izrullēt un pēc cepšanas – vienkārši sagriezt (tā lieki nedrūp) un baudīt. Saldumu, protams, var variēt pēc savas patikšanas, piemēram, gatavojot sāļos cepumus, cukuru var izlaist vispār.
Par to, kā pareizi un KURUS MILTUS IZVĒLĒTIES LASI ŠEIT.
Papildus informāciju par dažādiem MĪKLU IRDINĀTĀJIEM MEKLĒ ŠEIT.
Daudz un dažādas interesantas BEZGLUTĒNA RECEPTES ATRADĪSI ŠEIT.
Pāris jautājumi un atbildes par bezglutēna smilšu mīklu:
- Vai es varu izmantot vegānisku sviestu vai margarīnu? Sviestu droši var aizstāt ar vegānisku alternatīvo produktu. Bet jārēķinās ar to, ka mīkla pēc tam var būt trauslāka, tādēļ to labāk uzreiz ieklāt cepamajā traukā nevis mēģināt izrullēt uz darba virsmas.
- Kādēļ mīkla sanāk pārāk drupena? Ja mīkla rullēšanas laikā dalās un drūp, tas nozīmē, ka tai nav pievienots pietiekami šķidruma. Pēc ūdens pievienošanas mīklai ir jābūt mīkstai un lipīgai. Tad to noliek uz 30 minūtēm (vai ilgāk) ledusskapī, lai ūdens varētu uzsūkties un mīkla kļūtu vieglāk “strādājama”.
- Kādēļ mīkla ir pārāk cieta? Tam var būt vairāki iemesli – svarīgi ir, lai sviests pievienošanas brīdī būtu ciets un tā iestrādāšana miltos notiktu ar dakšiņas vai naža palīdzību. Otrs iemesls – mīkla tiek mīcīta kombainā un tas tiek darīts pārāk ilgi, padarot mīklu cietu. Trešais – svarīgi pievienot nedaudz vairāk šķidruma kā parastajai mīklai, kas satur glutēnu.
- Kādas taukvielas vislabāk izmantot bezglutēna mīklai? Ideālajā variantā – dzīvnieku tauki. Piemēram, cūku tauki padarīs mīklu īpaši kraukšķīgu!
Latvijā “Doves Farm” miltus var iegādāties gan lielveikalos, gan eko veikaliņos – klāsts gan atšķiras, bet pamata lietas šajās adresēs būs vienmēr : Rimi veikalu tīklā un u/v Stockmann, kā arī dažādos eko un dabīgu produktu veikalos visā Latvijā, kā arī veikalā “Pirkumiņš” (arī internetveikalā).
Kādēļ ir forši gatavot pašam mājās? Jo vari būt drošs par produkti izvēli un gala rezultātu. Tas attiecas arī uz bezglutēna lietām. Ja esi vēl iesācējs šajā lauciņā, iesaku ieskatīties ŠAJĀ LAPĀ un izlasīt knifiņus par 6 pamata mīklām, kas parasti tiek gatavotas mājas apstākļos – pankūku mīkla, brauniji, maize, biskvīts, smilšu mīkla un maizes gatavošana maizes mašīnā. Receptēm sniegtas arī vegāniskās alternatīvas.
Kas ir jāievēro, lai rezultāts būtu patiesi bez glutēna?
- Kārtīgi jāizmazgā visi darba rīki, bļodas un pannas.
- Pirms gatavošanas jānomazgā rokas.
- Jānotīra darba virsma.
- Altergēnus saturoši produkti jāglabā atsevišķi no bezglutēna produktiem.
Mazliet par “Doves Farm” – šis ģimenes uzņēmums uzsāka bezglutēna miltu ražošanu tālajā 1978.gadā, kad īpašnieka mātei tika konstatēta glutēna nepanesība. Tolaik tirgū praktiski nebija nekādas specifisko miltu izvēles, tādēļ saimnieki Klēra un Maikls Meridži uzņēmās šo misiju – atvieglot bezglutēna dzīvesveida sekotāju ikdienu, ļaujot viņiem baudīt maizi un kūkas, tāpat kā to dara pārējie. Viņi pievērsās šai sfērai ar lielu kaislību un tagad “Doves Farm” sortimentā ir daudz un dažādi produkti bez glutēna, ne tikai milti, bet arī pasta, cepumi un daudz kas cits.
Snikeru recepte
Šobrīd ir svētku laiks, līdz ar to mēs vairāk nekā parasti lūkojamies pēc saldumu receptēm, tādēļ arī šoreiz nolēmu bezglutēna recepšu sēriju sākt ar ko ļoti grēcīgi gardu – pašu gatavotu snikeri. Tam ir trīs kārtas – pamatā bezglutēna smilšu mīkla, tad izcili garda kārta ar kondensēto pienu ar zemesriekstiem un pa virsu – piena šokolāde.
Mājās gatavots snikers ir tik grēcīgs – domāju, ka nebūs pārsteigums, ja teikšu, ka tas ir daudzkārt garšīgāks par veikalos nopērkamo, turklāt – no zināmas izcelsmes izejvielām. Gatavojot bezglutēna versiju, pievērs uzmanību, lai arī pārējie produkti, ne tikai milti, būtu bez glutēna. Snikeru, kad tas gatavs, griez mazos gabaliņos, jo cukura tajā gana daudz un sāta sajūta iestājas ātri pat lieliem kārumniekiem! Šis našķis ir ļoti piemērots ciema kukulim – viegli pārvietojams, garšo visiem – gan lieliem, gan maziem.
Izejvielas:
Mīklas pamatnei:
- 200 grami “Doves Farm” bezglutēna miltus “FREEE”
- 100 grami sviesta istabas temperatūrā
- 1 L izmēra ola
- 2 ēdamkarotes pūdercukura
- Maza šķipsniņa sāls
- ¼ tējkarote ksantāna
Riekstu kārtai:
- 400 grami iebiezināta piena ar cukuru
- 30 grami sviesta
- 2 ēdamkarotes kļavu sīrupa vai zeltainā sīrupa
- 140 grami grauzdētu sālītu zemesriekstu
Šokolādes kārtai:
- 200 grami piena šokolādes
Gatavošana:
- Gatavo mīklas pamatni: miltus un sviestu saputo viendabīgā masā, pievieno cukuru, sāli un olu, kā arī ksantānu. Mīca, līdz iegūta viendabīga masa. Izrullē vienādā kārtā un liek 20 cm x 20 cm cepamās pannas pamatā, kas izklāts ar cepamo papīru. Cep 180 grādos uzkarsētā cepeškrāsnī aptuveni 30 minūtes vai līdz mīkla gar formas maliņām kļūst gaiši zeltaina. Izņem no krāsns un atdzesē.
- Kamēr mīkla dziest, pagatavo piena un riekstu pildījumu. Kondensēto pienu kopā ar sviestu un sīrupu liek mazā katliņā un lēnām uzvāra. Uz zemas uguns, ik pa laikam apmaisot, turpina karsēt 15-20 minūtes, līdz masa kļuvusi piena karameles krāsā. Noņem no uguns, iemaisa riekstus. Lej pāri mīklas pamatnei, pēc 10 minūtēm ieliek uz 2 stundām aukstumā.
- Šokolādes kārtai ūdens peldē izkausē piena šokolādi, pārlej riekstu masai. Noliek aukstumā vēl uz 10-15 minūtēm, sagriež gabaliņos un bauda!
Dace says
Vai bezglutēna miltu vietā var izmantot “parastos miltus”?