Apmaksāts saturs sadarbībā ar “Kikkoman”
Vai zināji, ka dabīgi raudzēta sojas mērce pozitīvi ietekmē mūsu veselību?
Pirmkārt, tajā ir antioksidanti – sojas mērce tradiconāli tiek ražota, izmantojot fermentēšanas metodes. Šīs dabiskās raudzēšanas procesā rodas dažādas mūsu organismam nepieciešamas uzturvielas – peptīdi no proteīniem, oligosakarīdi un polisaharīdi no ogļhidrātiem un citi elementi, kas labvēlīgi ietekmē imūnsistēmu, gremošanas un sirds un kartovaskulārās sistēmas.
Sojas mērce satur arī dažādus antioksidantu veidus – tā, piemēram, ir labs mangāna avots. Tāpat sastāvā var atrast tādus antioksidantus kā fenolskābes un ferulskābi. Interesanti, ka daži pētījumi liecina, ka augu izcelsmes antioksidantu sojas mērcē ir vairāk nekā sarkanvīnā!
Otrkārt, sojas mērce ir izpelnījusies godpilno 9.vietu pasaules veselīgāko produktu sarakstā tieši kā “labā proteīna” avots. Tas noticis, pateicoties proteīna blīvumam – karotē sojas mērces ir vairāk proteīna un mazāk kaloriju, nekā jēra gaļā vai laša filejā.
Treškārt, dabīgās raudzēšanas procesā soja iziet cauri ogļhidrātu un proteīna sadalīšanas stadijām, kuras parasti notiek mūsu gremošanas traktā – tas faktiski nozīmē, ka sojas mērce mūsu organismos vieglāk pārstrādājas. Tāpat fermentācijas rezultātā paaugstinās oligosaharīdu koncentrācija, kas savukārt veicina “labo baktēriju” attīstību zarnu traktā. Zinātnieki turpina pētīt sojas mērces vērtīgās īpašības.
Visubeidzot, nevar runāt par sojas mērci un veselību, nepieminot sāls daudzumu tajā. Viena ēdamkarote sojas mērces satur vidēji 1000 miligramus nātrija – teju pusi no ieteicamā dienas daudzuma. Tādējādi iespējams ātri vien izdarīt secinājumu, ka sojas mērce paaugstina kardiovaskulāro slimību un augsta asinsspiediena risku. Kamēr zinātnieki pie šī jautājuma vēl strādā, līdzšinējie pētījumi rāda, ka raudzēšanas procesa laikā proteīni tiek sašķelti peptīdos. Un daži no šiem peptīdiem tieši pretdarbojas asinsvadu sašaurināšanas procesiem t.i., asinsvadu veselībai ir pat labvēlīgi. Kamēr nevaram droši apgalvot, ka sojas mērces augstais sāls saturs nerada pilnīgi nekādas veselības problēmas, tādēļ lietosim gan sāli, gan sāli saturošus produktus mērenos daudzumos un sekosim sava ģimenes ārsta vai speciālista norādēm.
“Kikkoman” produkciju vari iegādāties lielveikalu Āzijas produktu plauktos, kā arī interneta veikalā “Cesars”. Ar pilnu šī ražotāja produktu sortimentu vari iepazīties ŠEIT.
- eļļa cepšanai
- 3 ķiploka daiviņas, nomizotas un sagrieztas šķēlītēs
- īkšķa garuma ingvera saknes gabals, nomizots un sarīvēts
- 600 grami maltas cūkgaļas
- 2 pakčoji (var aizstāt ar 2 saujām svaigu spinātu lapiņu)
- 2 sīpolloki, sagriezti gabaliņos
- 2 ēdamkarotes “Kikkoman” sojas mērces
- daži svaiga kodriandra kātiņi
- 1 litrs vistas buljona
- 1-2 ēdamkarotes sarkano čili piparu pastas
- piparu maisījums ‘shichimi togarashi’ pēc garšas
Gatavošana:
-
- Uz pannas uzkarsētā eļļā apcep ķiploku un ingveru pāris minūtes, regulāri maisot. Pievieno gaļu, turpina cept, ar koka lāpstiņu izspaidot maltās gaļas gabalus. Pielej 1 ēdamkaroti sojas mērces, pievieno čili piparu pastu un sāli pēc garšas. Maisot cep, līdz gaļa ir pilnībā apcepta.
- Pagatavo nūdeles saskaņā ar norādījumiem uz iepakojuma (vāra verdošā ūdenī).
- Kamēr vārās nūdeles, mazāka izmēra pannā lej 4 ēdamkarotes ūdens un 1 ēdamkaroti sojas mērces. Liek uz pusēm pārgrieztus pakčojus, ar griezuma vietām uz leju. Sautē, līdz pakčojs ir mīksts, bet vēl nedaudz kraukšķīgs (aptuveni 2-3 minūtes).
- Uzsilda vistas buljonu, pievieno tam 1 ēdamkaroti sojas mērces.
- Bļodiņās liek malto gaļu, pusīti pakčoja, nūdeles un pāri lej buljonu. Pārkaisa ar sīpollokiem, koridandru un piparu maisījumu.
Atbildēt