Māksla skaisti dzīvot, šķiet, dažiem no mums ir iedzimta būt šajā mirklī, to baudīt, ļauties laika plūdumam, no tā paņemot vērtīgāko. Tas nozīmē spēju saskatīt ko īpašu arī parastās lietās un procesos. Vairākus gadus esmu pavadījusi Briselē, un tikko pēc pārcelšanās uz šo Francijas kultūras ietekmē esošo pilsētu, mani pārņēma zināms šoks par rimto dzīves ritmu, un cik daudz tajā vieta bija atvēlēta zināmiem rituāliem: kafijas pauzei darba vietā, pusdienām starp draugiem, vakariņām ģimenes lokā. Viss notika salīdzinoši bez steigas, baudot sarunas, ēdienu un dzērienus. Ar laiku iemācījos pieņemt jaunās tradīcijas un saskatīju to, ko mēs, ziemeļnieki, dzenoties pēc efektīvas laika izmantošanas, brīžiem palaižam garām spēju apstāties un izbaudīt mirkli. Nevis vienatnē meditējot, noskrienot savus ikdienas kilometrus, strādājot dārzā vai citādi sevi nodarbinot, bet tieši otrādi - sapulcējoties ar draugiem un ģimeni, lai pabūtu kopā bez īpaša iemesla. Gūstot prieku no otra cilvēka klātbūtnes un gardas maltītes. Jā, daudz kas Eiropas dienvidu valstu kultūrās “grozās” ap ēdienu. Vakariņas kā dienas centrālais notikums nav nekas neparasts, jo tas sniedz vislielāko baudu, apstādina skrienošo laiku un ļauj nogaršot, iespējams, iepriekš nebaudītus gardumus.
Kā mums, ziemeļniekiem, atrast un uzturēt sevī šo prieka gēnu, iestājoties gada tumšākajam laikam? Kā nenolīst “savā aliņā” un turpināt svinēt dzīvi? Piedāvāju dažas idejas, kā noorganizēt vakaru Francijas noskaņās:
- Uzklāj galdu: jā, nevis bufetes stila galdu, bet gan īstu galda klājumu, ar pareizajiem šķīvjiem, galda piederumiem, skaistiem ziediem un auduma galdautu. Ja bufetē glabājas trauki “īpašiem gadījumiem”, izmanto tos! Šis gadījums noteikti būs gana īpašs.
- Piedomā pie ēdienkartes: saplāno savu laiku tā, lai ēdiena gatavošanai vari veltīt pietiekami laika un nesteigties. Iespējams, daži ēdieni būs jāsagatavo pāris dienas iepriekš, tādēļ plānošanai ir īpaši liela nozīme. Izveido ēdienkarti, sastādi iepirkumu sarakstu un gatavošanas plānu tas noteikti nav tik sarežģīti kā izklausās, turklāt, plāna esamība samazinās stresu un palīdzēs neapjukt darāmo darbu jūklī.
- Izvēlies gatavot ēdienu no sezonāliem un svaigiem produktiem, īpašu uzmanību pievērs gaļas un/vai zivs kvalitātei. Ja iespējams, iegādājies produktus tirgū. Tur varēsi tos pirms pirkšanas nogaršot, aprunāties ar pārdevēju par labāko pagatavošanas veidu. Tirgū varēsi izvēlēties no desmitiem tirgotāju piedāvājuma, atrodot sev piemērotāko.
- Neaizmirsti par desertu: n eviena francūžu maltīte nav iedomāja bez deserta. Ja esi aizņemts darbos, vari to palūgt pagatavot arī kādam no viesiem, kas aizraujas ar kulināriju, tādējādi sev nedaudz atvieglojot gatavošanās procesu. Desertā vari pasniegt vienkārši siera plati, kuras izveidošana neprasa nemaz tik daudz laika.
- Dzērieni ir vienlīdz svarīgi: francūži mīl vienkāršas un klasiskas garšas ēdienā. Un dzērienos pie maltītes parasti tiek piedāvāts vīns un ūdens. Nekādas veikala limonādes un krāsaini burbuļūdeņi. Ēdienreizi noslēdzot “digestive” jeb kāds stiprāks dzēriens, kā paši francūži uzskata, gremošanas funkciju veicināšanai.
- Izbaudi procesu! Gan gatavošanās, gan pati maltīte ir prieka un baudas avots. Laiku virtuvē papildini ar vīna glāzi, fonā ieslēdz savu mīļāko mūziku. Kad visi apsēdušies pie galda, ir laiks ne vien ēdienam, bet arī sarunām, kas ir procesa neatņemama sastāvdaļa. Francūži mīl runāt par ēdienu un vīnu. Tas ir universāls sarunu temats, kurā var piedalīties ikviens.
Par vīniem lasot klasiskās Francijas receptes, bieži vien konkrēta ēdiena sastāvdaļu sarakstā atradīsiet vīnus gan sarkanos, gan baltos. Nevajadzētu baidīties gatavošanas procesā izmantot vīnu! Sarkani vīni lieliski papildina sautējumas gaļas un medījuma ēdienus, mērces un marinādes; savukārt baltie piestāv zivīm un jūras veltēm. Visa veidu vīnus izmanto desertu gatavošanā. Kādēļ pievienot vīnu ēdienam? Gan garšas uzlabošanai, gan sulīgumam.
Bet kādu vīnu baudīt maltītes laikā? Kā to izvēlēties? Restorānā šajā jautājumā palīdzēs vīnzinis vai ēdienkartē būs “sapāroti” konkrētie ēdieni ar konkrētiem vīniem. Mājas viesībās par to jāparūpējas namamātei vai namatēvam. Gan pārdomājot plānoto ēdienu saderību ar vīniem, gan dodot viesiem norādes par ēdienu, lai viņi attiecīgi varētu piemeklēt vīnus.
Ieteiktu vīnu iegādāties specializētajos veikalos, kur personāls palīdzēs tikt galā ar visām dillemām. Lielveikalā izvēli nākas izdarīt pašam, paļaujoties uz savām zināšanām un intuīciju. Pati priekšroku dodu to valstu un reģionu vīniem, kurus pati esmu apceļojusi, konkrētos vīnus un to darīšanas procesu iepazīstot tuvāk. Francijā tas ir Luāras reģions un Elzasas vīna ceļš, kā arī Šampaņa. Tāpēc ar lielu interesi pieņēmu piedāvājumu iepazīties ar vīnu nama “Barton & Guestier” (“B&G”) vīniem teju ar trīssimt gadu pieredzi vīna darīšanā, šis zīmols ir viens no pazīstamākajiem Francijas zīmoliem visā pasaulē. Šobrīd B&G vīna darītavās strādā gandrīz 200 cilvēki vairākos Francijas reģionos Langedokā, Provansā, Luāras ielejā, Bordo un Château Magnol. Līdz ar to vīnu klāstā ir atrodams kaut kas ikvienai gaumei pilnasinīgie Bordo, sapņainie Luāras ielejas vīni, svaigie bužulē, interesantie burgundieši, tāpat daudzslāņainie Ronas ielejas un Provansas vīni.
Dažas idejas vīnu un ēdiena saderībai:
- Thomas Barton Reserve Privee Medoc AOP – Osso buco liellopa sautējums
- Barton & Guestier Cuvee Speciale Blanc – Cepta mencas fileja ar sparģeļiem
- Barton & Guestier Cuvee Speciale Rouge – Teļa vaigi sarkanvīna mērcē
- Barton & Guestier Rose D’Anjou AOP – Vista jamaikiešu gaumē
- Barton & Guestier Cabernet Sauvignon Reserve IGP – Ar rikotu un spinātiem pildīti ravioli
Šobrīd visi vīnmīļi var piedalīties “B&G” organizētā loterijā, kurā galvenā balva ir brauciens uz Franciju - noteikti izmanto šo iespēju! Tāpat šajā lapā vari aizpildīt nelielu testu, kurš palīdzēs noskaidrot, kurš vīns vislabāk raksturo Tevi un piestāv Tavam temperamentam un dzīvesveidam. Veiksmes!
Dažas noderīgas adreses:
- Labākās bagetes, krusānus un franču stila maizi vari iegādāties veikalā “M’archers”. Turpat lieliskas kūkas un deserti.
- Gardākie eklēri un napoleoni atrodami “Kairi Cafe”.
- Francijā ražoti sieri (Camambert, Brie, Emmental, Mimolette u.c.) nopērkami Rimi un Prisma veikalu tīklos. Latvijā franču stila sierus gatavo “Soira” Ādažos, sierus rīdzinieki var iegādāties veikalā “Gardēdis” (Tallinas ielā 38) un Kalnciema tirdziņā.
- Svaigākās zivis un jūras veltes (t.sk. dažādu veidu Francijas austeres) atrodamas Rīgas Centrāltirgū un veikalā “Gastronome”.
- Gardāko izturētu liellopa gaļu var atrast veikalā “Sous Vide”, savukārt Francijā augušas pīles un cāļus veikalā “Gastronome”.
- Francijā ražotu sviestu var meklēt u/v “Stockmann”, “Rimi” veikalu tīklā un “Prisma” veikalos.
Atbildēt