Rikota ir svaigais siers, kuru nu jau pazīst un izmanto visā pasaulē. Tā pirmsākumi meklējami Itālijā vēl krietni pirms mūsu ēras, kad pilnpienu sildīšanas procesā karsēja, tādējādi iegūstot šo svaigo sieru. Tomēr tradicionāli itāļi rikotas sieru gatavo no piena sūkalām, koagulējot proteīnus, kas palikuši pienā pēc siera gatavošanas, ko parāda arī pats nosaukums – ‘ricotta’ itāliski nozīmē “vēlreiz vārīts”. Var izmantot gan aitas, govs un kazas piena sūkalas, tām pievienojot skābinātāju un pēc tam paniņas izturot 12-24 stundas un karsējot. Tā rezultātā veidojas maigas konsistences, biezpienam līdzīga masa, kuru pēc karsēšanas izkāš caur sieru.
Mūsdienās mājās gatavota rikota atšķiras ar to, ka to parasti gatavo no pilnpiena, pievienojot tam vēl pāris sastavdaļas. Šādu tradīciju visdrīzāk aizsāka amerikāņi un jāatzīst, ka man tīri intereses pēc gribējās izmēģināt rikotu pagatavot pašai. Un izdevās ar pirmo reizi! Rezultāts bija krēmīga, patīkamas konsistences masa – saldāka par biezpienu un bez tam raksturīgās graudainās struktūras. Noteikti iesaku izmantot lauku pienu ar augstu tauku procentu (lauku pienu pasūtu pie Lauku olas vai iegādājos veikalā “Būņas”). Laukos – no kaimiņiem.
Idejas rikotas izmantošanai (ja kaut kas paliks pāri!, jo mūsmājās rikotas pirmā pagatavotā porcija pazuda svaigā veidā) – zemeņu un rikotas kūka, ar rikotu un spinātiem pildīti kaneloni, rikotas un spinātu gnocchi un lazanja ar rikotu.
NODERĪGI! Rikotas pagatavošanai pirmo reizi izmantoju speciālu šim nolūkam domātu ierīci – trauku no “Tescoma”. Pienu uzkarsē lielā katlā un pēc tam pusgatavo rikotas masu lej ar audumu izklātātajā traukā, kuram apakšā ir sūkalu savācējs. Ļoti parocīgi. Turklāt komplektā ir vāks, kuru uzliek, līdz liekais šķidrums ir notecējis. Beigās sūkalas nolej un rikota ir gatava! Šo trauku var tikpat ērti izmantot arī biezpiena gatavošanai. Noderēs tiem, kas paši mēdz gatavot biezpienu, rikotu, sieru, grieķu jogurtu, krēmsieru, arī desertus, kā arī notecināt skābo krējumu. Komplektā ietilpst trauks ar vāku, siets un 5 atkārtoti lietojamas auduma marlītes. Komplekts nopērkams: veikalos “RITO” un interneta veikalā.
Sastāvdaļas (rezultāts: aptuveni 400 grami rikotas):
- 6 glāzes nepasterizēta pilnpiena (vislabāk lauku piena)
- 2 glāzes saldā krējuma (vismaz 35% tauku saturs)
- 1 tējk. sāls
- 6 ēdamk. svaigi spiestas citrona sulas
- ja ir – kulinārijas termometrs
Gatavošana:
Pienu, svaigo krējumu un sāli ber katlā ar biezu apakšu (lai siltumu vadītu vienmērīgi). Ja ir termometrs, to piestiprina katla malai. Ik pa laiciņam apmaisot (lai pienu “nepierautu” pie katla dibena), uzkarsē pienu līdz 88 grādiem. Ja termometra nav, tad vēro pienu – ja tas sāk “kustēties” un pa malām vērojami mazi burbulīši, tad temperatūra ir īstā (nekādā gadījumā pienu nevajag uzvārīt līdz lieliem burbuļiem). Katlu noņem no uguns un pienā uzreiz iemaiza citrona sulu, apmaisa tikai pāris reizes. Uzliek vāku un atstāj uz 5 minūtēm nostāvēties.
Īpašā traukā vai caurdurī ieliek marli (caurduri liek virs izlietnes vai lielākas bļodas), ielej marlē katla saturu tā, lai sūkalas iztecētu cauri. Turpina notecināšanu vēl vienu stundu (var uzlikt vāku). Izņem marli ar visu tās saturu no trauka vai caurdura kopā ar gatavo rikotas sieru. Rezultātā rikota būs krēmīga un mīksta. Var uzglabāt ledusskapī pāris dienas.
Recepte: Smitten Kitchen
Laila says
Cik daudz rikotas sanāk no šī produktu daudzuma?
Linda Tellgrena says
Aptuveni 400 grami.