Klāt augusts – ražas mēnesis. Šis ir laiks, kad pēc iespējas uzturā jālieto meža un dārza veltes, tādēļ mudinu jūs doties uz tirgu un pie lauku radiem. Ēdīsim pilnus vēderus un gatavosim krājumus ziemai! Par to, kas šovasar bez zaļumiem vēl bijis aktuāls manā virtuvē, lasiet tālāk.
PRODUKTI:
“KURZEMES” lobītās kaņepju sēkliņas – viens no maniem šī gada lielākajiem kulinārajiem atklājumiem ir kaņepes. Visvairāk esmu iemīļojusi tieši lobītās sēklas, jo tas ir absolūti universālas – var pārbērt pār rīta putru, pievienot kokteiļiem, pārkaisīt kūkas un salātus. Sēkliņas ir mīkstas un ar riekstainu garšu. Turklāt ļoti veselīgas – bagātīgi satur Omega 3,6 un 9, kas regulē vielmaiņu, palīdz smadzeņu darbībai, uztur kaulu veselību, stimulē ādas veselību un matu augšanu. Kaņepju sēklas tāpat ir bagātīgs nepieciešamo minerālvielu avots, ieskaitot magniju un fosforu kaulu veselībai, cinku, kas palīdz imūnsistēmai, kā arī dzelzi, kas palīdz apgādāt asinis ar skābekli. Tuvākajā laikā blogā plānojas receptes ar šīm vērtīgajām sēkliņām. Nopērkamas: Rimi “Klēts veikalos”.Vairāk informācijas: mājas lapā.
“TRIKATA” burkānu sniega bumbas – domāju, ka sniega bumbas ir atrodamas vai ikviena Latvijas iedzīvotāja ledusskapī. Līdz šim vislabāk man garšoja tās ar amoliņu, bet nu ir jauns favorīts: sniega bumbas ar burkāniem. Tās ir patīkami saldenas (sastāvā ir arī ķiploki un rozmarīns), bet ne pārāk, skaisti oranžā krāsā. Vislabprātāk tās baudu ātrajā variantā, uzsmērētas uz rudzu maizes rikas, pa virsu liekot vietājā tomāta šķēli un telličeri piparus.
Biezpiena saldējums “KĀRUMS” – latvieši mīl biezpienu. Mēs to ēdam brokastīs uz maizes rikas, pusdienās pie kartupeļiem un vakariņās ar salātiem. Tādēļ tas bija tikai laika jautājums, kad parādīsies arī saldējums ar biezpienu! Un tas notika – šovasara veikalu plauktus sasniedza divu veidu saldējums uz kociņa: šokolādes glazūrā (mans favorīts) un karameļu glazūrā. Pati neesmu rūpniecisku ražotu saldējumu fane, bet šis man patiešām iegaršojās – skābens un ne pārāk salds (sastāvā 40% biezpiens). Turklāt porcijas svars 60 grami, kas nav ne par daudz, ne par maz. Tehnologiem gan ieteiktu piestrādāt pie tā, lai saldējuma glazūra ēšanas laikā neatdalītos no saldējuma, pirms to esmu paspējusi apēst.
“BEBRU” griķu manna – par griķu veselīgumu neviens nav īpaši jāpārliecina, īpaši, ja runā par t.s. zaļajiem negrauzdētajiem griķiem. Tāpēc mūsmājās ļoti iecienīta ir griķu manna, kas ir laba alternatīva standarta kviešu mannai, kuras uzturvērtība ir ļoti zema. No griķu mannas sanāk ļoti garda putra bērniem (es to lieku pusi uz pusi ar pilngraudu speltas mannu, kuru pērku “Dabas Stacijā”), kā arī lieliska debesmanna. Noteikti nogaršojiet! Esmu manījusi gan puskilo, gan kilograma iepakojumus. Manna nopērkama Rimi “Klēts” un gandrīz visos eko veikalos.
Dateļu sīrups – zinot, cik cukura satur pat tādi produkti, kuru sastāvā nebūtu jābūt nekam saldam, tīrā veidā cukuru mūsu ģimenes ēdienkartē cenšos samazināt pēc iespējas vairāk. Tāpēc vienmēr cieņā ir cukura veselīgie aizvietotāji. Jaunākais bērns izvēlas lauku medu dažādu lietu saldināšanai, bet vecākajam ir viegla alerģija. Tādēļ jau kādu laiku mums lielā cieņā ir dateļu sīrups – patīkami salds, bez piegaršām un tā sastāvā ir tikai dateles (75%) un ūdens, turklāt produkts ir bioloģiski sertificēts. Iegādājams: veikalā “Dabas Stacija” Lāčplēša ielā 17, cena 2.70 EUR/350 grami.
“JAUNPILS” mocarella – vasara un Kapri salāti (moracella + tomāti + baziliks) manā virtuvē un šķīvī iet roku rokā. Līdz šim priekšroku devu ārpus Latvijas ražotajiem mīkstajiem sieriem, tagad beidzot arī lielveikalos ir nopērkama labas kvalitātes mocarella, kuru ražo “Jaunpils”. Pieejama gan tradicionālajās 125 gramu bumbās, gan mazajās bumbiņās. Tā ir sulīga, mīksta un pēc garšas patīkama. Mans šīs vasaras favorīts. Iegādājams: lielākajos Latvijas veikalos, es pērku “Rimi”. Plānā ir arī izmēģināt mocarellu rullītī (griežamo) – tā labi iederētos sacepumos un uz picas.
“CESVAINES” bio siers “Holandes” – ļoti garšīgs (nekad nebūtu ticējusi, ka to teikšu par Holandes sieru!) vidēji cietais siers, nopērkams gan 200 gramu gabaliņa iepakojumā, gan jau sagriezts šķēlēs. Labi kūst. Tā sastāvā nav ne krāsvielu, ne neforšu e-vielu, ne glutēna (kam tas nozīmīgi). Iegādājams: Rimi, Stockman, bio veikalos; cena: nedaudz virs 2 EUR par iepakojumu.
SEZONĀ – KABAČI:
Kabači un cukīni – viennozīmīgi augusta favorīts mūsu dārzos un virtuvēs. To var ēst svaigu, gatavot sacepumus, zupas un desertus. Receptes iedvesmai:
- Kabaču sacepums ar sieru
- Kabaču un rikotas lazanja
- Ar malto gaļu pildīti kabači
- Kabaču pankūkas
- Bezglutēna cukīni un burkānu mafini
- Kvinojas, cukīni un vistas salāti
- Vista ar griķiem un cukīni krēmīgā mērcē
- Siltie vidusjūras salāti ar lēcām
- Siltie gaileņu salāti
- Kabaču un šokolādes kūka
- Grilēti kabači ar fetas sieru
ADRESES:
Veikals “LABĀ BODE” Ģertrūdes 64 – par šo adresi uzzināju no Kaspara. Šī ir vieta, kurā var iegādāties lietotus traukus un interjera priekšmetus no Skandivānijas. Gaišas un plašas telpas, interesants piedāvājums. Paradīze blogeriem, lai meklētu interesantas lietas ēdienu fotosesijām. Sprinta skrējienā cauri veikalam iegādājos divas Zviedrijā ražotus podiņus cepeškrāsnij (katrs maksāja nedaudz virs 3 EUR), metāla paplāti, ķīniešu stila zupas bļodu u.c. interesantas lietas. Veikala plaukti tiek papildināti katru dienu atkarībā no pieprasījuma. Veikala FB lapu meklē ŠEIT.
Saldējumnīca “GELATO RIGA” – beidzot īsts itāļu saldējums arī Rīgā. Vecrīgā blakus Melngalvju namam atrodas saldējumnīca, kurā var iegādāties šo vēso kārumu ar neskaitāmām garšām (piemēram, šokolādes, zemeņu, lazdu riekstu, mango utt.). Saldējumu var likt vafelē vai trauciņā, vai izvēlēties jau kādu iepriekš sagatavotu porciju no vitrīnas. Tāpat iespējams nopirkt īstus itāļu desertus līdzņemšanai (porcijās vai uz svara) – gan slaveno tiramisu, gan mazāk zināmus našķus. Adrese: Grēcinieku iela 24a, FB lapa.
Vjetnamiešu kafejnīca “TAVS BANH MI” – tieši blakus Vecajai Ģertrūdes baznīcai atrodas mīlīga ēstuve, kurā var mieloties ar vjetnamiešu ēdieniem – gan uz vietas, gan palūgt maltīti līdzņemšanai. Apkalpošana ir ātra un ēdiens gards. Ēdienu saraksts uzrakstīt gan uz tāfeles virs letes, gan uz laminētām ēdienkartēm. Piedāvājumā arī pa ēdienam veģetāriešiem un vegāniem. Ļoti gardas nūdeles ar liellopu gaļu, kā arī ar rokām uz vietas gatavoti “spring rolls’. “Tabs Banh mi” specialitāte ir īpašās vjetnamiešu bagetes ar pildījumiem. Man simpātisks liekas arī šīs vietas interjets – tīrs, ar krāsainiem akcentiem, kas raksturīgi Vjetnamai. Cenas – otrais ap 4 EUR, uzkodas ap 2 EUR (no plkst 15 – plkst 17 atlaide ēdieniem 20%). Informācija: FB lapa.
Titulbilde: momenti.lv, Anita Austvika (CC Zero licence), pārējās fotogrāfijas – publicitātes
Atbildēt