Pirms neilga laika Twitterī jautāju, vai kādu varētu interesēt mana pieredze gandrīz gadu dzīvojot bez govs piena un visiem piena produktiem. Lielā atsaucība uz uzdoto jautājumu mani patiešām pārsteidza! Izrādās, mūsu ir daudz – cilvēku, kam uzturā piena produktu lietošana ir jāierobežo vai pavisam jāizslēdz. Iemesli katram savi: dažiem ir laktozes nepanesamība, dažiem (kā manā gadījumā) – ar krūti barojot bērniņu, kam tobrīd bija alerģija uz govs pienu, arī mamma nedrīkst lietot uzturā piena produktus. Protams, ir arī gadījumi, kad tā ir personīga izvēle, līdzīgi kā ar glutēnu saturošu produktu izslēgšanu no savas ēdienkartes.
No sākuma gribu uzsvērt to, ka laktozes nepanesamība un alerģija pret govs pienu un tā produktiem ir divas pilnīgi dažādas lietas. Pirmajā gadījumā var lietot produktus, kuru sastāvā nav laktozes (lactose free). Otrajā – var lietot visu, kas nav nācis no govs (aitas un kazas produkti ir atļauti). Neiedziļināšos medicīniskajos aspektos*, bet pievērsīšos tieši tam, kā un ko darīt no kulinārā viedokļa – ko un kur pirkt, ko gatavot un kā ēst.
Nedaudz par manu stāstu – kad manam puisītim bija nedaudz vairāk kā mēnesis, radās aizdomas, ka ir alerģija pret govs pienu, tādēļ eksperimenta kārtā ārste ieteica izslēgt no uztura govs piena produktus un skatīties, vai situācija uzlabojas (bērns atgrūda daudz piena un bija ‘aizlikts’ deguntiņš). Jau pēc dažām dienām redzēju, ka ārstei bija taisnība – veselība nostabilizējās un es sapratu, ka režīms bez govs piena manā dzīvē ir uz palikšanu. Gribu pie reizes nomierināt visas mammas, kam varbūt nākas vai nāksies saskarties ar līdzīgu situāciju – šāda diagnoze nenozīmē, ka bērnam vienmēr būs šī alerģija. Es lēnām piena produktus sāku ieviest mūsu ēdienkartē ap 9 mēnešu vecumu (jāsāk ar saldo krējumu, tad jogurts, tad viss pārējais) un tagad 13 mēnešos abi ēdam visu pēc sirds patikas un alerģijas pazīmju nekādu vairs nav!
Kopumā jāatzīst divas lietas – uzturs bez govs piena ir dārgāks kā uzturs ar to. Otrais – šī bezpiena gada laikā atklāju un iemācījos daudzas lietas, kuras izmantoju un baudu arī tagad. Katram mākonim sava zelta maliņa :)
Ko ēst nedrīkst?
Tātad – nedrīkst neko, kas ir govs piens vai satur govs pienu. Tas attiecas uz visiem piena pārstrādes produktiem – biezpienu, jogurtiem, sieru. Un arī uz vājpiena pulveri, sūkalu pulveri, sauso piena pulveri utt. Kāpēc es to minu? Tāpēc ka tieši šīs ir tās sastāvdaļas, kas ir atrodamas daudzos veikalā nopērkamos produktos, kas sākumā šķiet ļoti “nevainīgi” – cepumi, maize, majonēze utt. Tāpēc ļoti svarīgi ir lasīt produktu sastāvus uz iepakojumiem un iemācīties, kuri produkti ir “zaļajā sarakstā” un kuri – “sarkanajā”.
Ko drīkst ēst?
Tagad par patīkamo – atšķirībā no laktozes nepanesamības gadījuma, izslēdzot no uztura govs pienu, paliek kazas un aitas produkti. Tas ir liels pluss. Līdz pagājušajai vasarai nemaz nezināju, cik garšīgs ir kazas sviests un biezpiens, cik labi var aizvietot parmezānu ar nogatavinātu aitas sieru. Mēģināju garšos mandeļu un sojas pienus. Vienvārdsakot, meklēju un iepazinu šo jauno pasauli.
Kur ko pirkt?
No sākuma par kazas produktiem:
- Lielisku Itālijā ražotu kazas sviestu un kazas pienu var iegādāties “lielajās” Maximās (150 g paciņa sviesta maksā apt. 1.70 EUR).
- Latvijā ražotus kazas piena produktus (t.sk. jogurtu un ļoti labas kvalitātes kazas biezpienu) reizi vai divas reizes nedēļā (atkarībā no sezonas) var gan iegādāties, gan pasūtīt ekoloģisko produktu veikalā “Zaļā govs” Brīvības ielā 69. Svaigi.lv var iegādāties bio kazas biezpienu, jogurtus, kazas pienu un sieru.
- Cietie kazas sieri vislielākajā izvēlē atrodami “Gastronome” veikalā, bet ir normāla izvēle arī Rimi.
- Mīkstie kazas sieri – vismīļākais no kazas sieriem man joprojām ir “Līvi” kazas siera bumbas. Visekonomiskāk ir iegādāties lielo burciņu (cena ap 6 EUR) un parasti to darīju Stockmann pārtikas nodaļā (mazās burciņas ir atrodamas arī Rimi). Ļoti labus mīkstos un cietos sierus ražo saimniecības “Burkānciems”, nopērkams Kalnciema tirdziņā un zemnieku interneta veikalos. Vēl labs ir mīkstais Nīderlandē ražotais kazas siers “Bettine”, kuru sagrieztu ripās uz svaru var meklēt Rimi sieru stendā), sanāk laba mērce pastai, vienkārši iemaisot karstos makaronos.
- Kazas piens tetrapakā (gan daudzkārt pasterizētais un ārpus ledusskapja turamais) puslitra iepakojumā nopērkams RIMI stendā pie mandeļu un sojas pieniem.
- Bioloģiskais kazas piens (ražots Vācijā) nopērkams SKY veikalos un “Orange Cash & Carry” – iesaku, ļoti labs un ar patīkamu garšu.
Aitas piena produkti:
- ļoti gardi, bet padārgi aitas piena jogurti ir atrodami veikalā “Gastronome” Brīvības ielā 31;
- aitas piena cietos sierus iegādājos “Orange Cash & Carry veikalā” (tur gan vajadzīga klienta karte, ko var saņemt tikai juridiskās personas); cietie sieri labā izvēlē atrodami arī Rīgas Centrāltirgū spāņu pārtikas veikaliņā, kas atrodas Sakņu paviljonā;
- aitas un arī kazas piena jogurti (cena ap 0.90 EUR par 250 ml) atrodami SKY veikalos, ražoti Vācijā, ļoti krēmīgi un labi.
- aitas fetas siers 200 g iepakojumā nopērkams gan Maximās, gan Rimi.
Sojas piens, mandeļu piens, auzu piena dzēriens un atvasinātie jogurti – mēģināju, garšoju un…. tā arī neiemīlēju. Bet mēģināt noteikti ir vērts! Domāju, ka viss atkarīgs no ražotāja – man, iespējams, nepaveicās un sākumā pagaršoju ko tādu, ko manas garšas kārpiņas neatzina par labu esam. Un varbūt par ātru padevos. Joprojām gan ir doma, ka būtu jāpamēģina mājās gatavot mandeļu un citu riekstu pienus, jo ir aizdomas, ka tas varētu garšot labāk par veikalā pirktu. Sojas, auzu un citi alternatīvie pieni iegādājami lielveikalos un bio veikalos.
Alternatīvos pienus par ļoti pievilcīgām cenām var iegādāties veikalā “Gemoss” Mūkusalas ielā.
Papildinājums – 2015.gada sākumā veikalā “Stockmann” pārtikas nodaļā pie piena produktiem pamanīju 2 jaunus produktus: auzu krējumu un rīsu krējumu. Šie ir bioloģiskie produkti, kurus var izmantot parastā krējuma vietā. Pati nogaršojusi neesmu, bet noteikti varētu labi derēt salātu mērcēm, sablendējot kopā ar garšaugiem un garšvielām.
Veikalos nopērkamie našķi – veikalos “Bioss” nopērkams vegānais saldējums (no rīsu piena un no sojas), kā arī bio saldējumi bez laktozes.
Kā gatavot un kā aizvietot govs piena produktus?
- Mana pirmā problēma vēl pirms gada būtu bijusi: ko likt pie rīta kafijas piena vietā? Šo problēmu manā vietā atrisināja hormoni – kopš palikšanas stāvoklī uz kafiju vairs nevarēju paskatīties un vēl līdz šai baltai dienai brokastīs dzeru melno Earl Grey tēju. Alternatīvas – izmantot mandeļu vai sojas pienu.
- Salātu mērces – šis bija laiks, kad iepazinu zaļo mērču un pesto pasauli. Tajā ir tik daudz variantu, tik daudz iespēju atrast jaunas garšas un padarīt salātus vēl veselīgākus! Klasisko pesto var gatavot ar cieto aitas vai kazas sieru vai sieru nepievienot nemaz (tā darīju es). Var izmantot jebkurus zaļumus (dilles, piparmētras, kinzu, pētersīļus, baziliku utt.) plus maltas mandeles, Indijas riekstus, pistācijas, ciedru riekstus. Var gatavot pesto no kaltētiem tomātiem. Var gatavot mērces, sakapājot zaļumus ar kaperiem, sīpoliem un citrona sulu. Vēl variants ar kazas vai aitas bezpiedevu jogurtiem – sajaucam tos ar sinepēm vai mārrutkiem asumiņam, klāt kādus zaļumus un citronu sulu. Protams, pavisam klasiski – eļļa, franču sinepes, citronu sula. Āzijas ēdieniem labi derēs uz sojas mērces balstītas mērces. Veikalos var mēģināt atrast arī majonēzes bez piena pulvera, tādas ir pāris. Kopumā varu teikt: varianti ir, patiesībā – to ir daudz!
- Zupas un otrie ēdieni – vislabākais draugs nopietnāku ēdienu gatavošanā noteikti ir kokosriekstu piens. To var izmantot zupās, mērcēs un karijos. Idejas bezpiena ēdieniem var smelties ŠEIT. Zupas var gatavot kā parasti un skābā krējuma vietā, ja tādu kārojas, pievienot riekstu krēmu (recepte ŠEIT). Pie kāpostu tīteņiem un arī citiem ēdieniem krējuma vietā var izmantot mājās gatavotu kečupu. Iedvesmu noteikti var smelties Āzijas valstu ēdienos – Japānas virtuvē, piemēram, govs piens praktiski izmantots netiek, savukārt taizemieši ir ļoti iecienījuši kokosriekstu pienu.
- Pastas – mana mīļākā pastas recepte bija ŠĪ, un to gatavoju joprojām. Katrā ziņā – pesto bez siera ir visvienkāršākais variants. Tā arī nepamēģināju, jo nebija aktuāli, bet man joprojām ir interese pagaršot īstās rauga pārslas jeb svaigēdāju sieru – ŠEIT var palasīt viedokli un pieredzi šo pārslu lietošanā.
- Konditoreja – varianti pavisam vienkārši: govs piena vietā izmantojam kazas pienu. Sviesta vietā margarīnu, kura sastāvā nav ne vājpiena pulvera, ne kādu citu govs piena sastāvdaļu (visplašāk nopērkamais ir “Eva Solo”). Protams, tas ir augu maisījums un ne tas veselīgākais, var meklēt margarīnus eko veikalos bez trans taukiem. Es izvēlējos citu ceļu – cepu svaigādāju kūkas vai gatavoju tās, kuru sastāvā bija olīveļļa, mana mīļākā ir Naidželas šokolādes kūka. Lieliski sanāk arī ķirbju kēkss ar valriekstiem. Tāpat iesaku mēģināt svaigēdāju šokolādes “siera kūku”, zemeņu (vai citu ogu) “siera” kūku vai burkānkūku (maskarpones krēma vietā var izmantot kokospiena putukrējumu). Cepumu mīļotāji novērtēs auzu pārslu un kokosriekstu cepumus (arī bez cukura, bez miltiem un olām), šokolādes cepumus ar čia sēklām un šokolādes “plaisiņcepumus”.
- Deserti – veselīgo desertu gatavošanā var izmantot kazas un aitas piena jogurtus. Var tos sajaukt ar bezē cepumiem, ogām, riekstiem utt. Var cept pankūkas ar kazas pienu. Var gatavot kokosriekstu piena panna cotu – tā garšo ļoti labi. Tikpat lieliski garšo kokospiena un zemeņu saldējums. Šokolādes mīļotājiem – tumšās šokolādes un zemesriekstu sviesta konfektes. Savukārt parastā putukrējuma vietā var gatavot kokospiena “putukrējumu”, kas der un labi izskatās gan uz pavlovas, gan citiem desertiem, kuros parasti izmantojam govs piena produktu.
Ēšana ārpus mājas
Tieši šī – ēšana ārpus mājas sadaļa bija “vissāpīgākā”. Kādēļ? Pat izvēloties ēdienkartē it kā drošus un piena produktus nesaturošus produktus, mēs nekad līdz galam nezinām, kā tie gatavoti. Pat visvienkāršākie dārzeņi, iespējams, ir cepti nevis eļļā, bet sviestā. Nemaz nerunājot par desertiem un maizi. Protams, var izjautāt personālu un stāstīt par savu sāpi un lūgt pagatavot ko īpašu, bet ne vienmēr tas būs iespējams. Beigu beigās es jau biju nogurusi būt “sarežģītais klients” un ņēmu visvienkāršākās lietas (piemēram, lapu salātus ar olīvēm vai tmldz) un cerēju uz to labāko. Mans glābējs ēšanai ārpus mājas bija restorāns “Raw Garden” (2018.gads – “The Beginnings”) – tur ar drošu sirdi varēju mieloties ar visu, kas atrodams ēdienkartē un turklāt smelties idejas ēdienu gatavošanai mājās.
Par kafiju ar pienu ārpus mājas – cik zinu, tagad iespēju govs pienu aizvietot ar sojas pienu piedāvā gan Coffee Inn, gan Costa Coffee.
Par to, kā gatavot ēdienu bez govs piena mazajiem, kad tiem tiek sākta piebarošana un arī pēc tam, var lasīt Ingas blogā “Le Petit Pot”, kur atradīsiet arī daudz recepšu un ideju mazo gardēžu maltītēm bez govs piena produktiem.
Priecātos, ka arī jūs varētu pastāstīt par savu pieredzi, dzīvojot alerģiju pasaulē! Varbūt varat ieteikt kādas vietas, lietas vai vienkārši idejas, kā sadzīvot ar izvēli vai pienākumu dzīvot bez piena produktiem?
* neesmu ārste, tādēļ šī nav medicīniska rakstura informācija vai uztura rekomendācijas – šī ir mana personiskā pieredze, kurā gribu dalīties ar jums. Par savām konkrētajām veselības lietām NOTEIKTI konsultējieties ar ārstu, jo pārtikas alerģijas un nepanesamības mēdz būt kombinētas, tās var uznākt un pāriet (it īpaši bērniem) – svarīgi regulāri sekot līdzi savam veselības stāvoklim.
Winnie says
Vari būt pārliecināta, ka vegānisks ēdiens vienmēr 100% būs bez govs piena sastāvā (un vēl visiem dzīvnieku valsts izcelsmes produktiem). Te brīnišķīga karte, kur Rīgā vegāniski paēst – http://vegan.lv/karte/
Linda says
Paldies Tev par karti! Noderīga noteikti ne man vien :)
Zanda says
Milzīgs paldies, Linda, īpaši par receptēm!
manai meitai noteikta piena laktozes nepanesamība, tādēļ visa ģimjene esam pārgājuši uz sojas produktiem (kompānijas pēc :)). Mans atklājums- Zaļajā govī ir sojas saldais krējums (Provamel)! nu jā – SKY ir beļģu ALPRO firmas jogurti – gan bez, gan ar piedevām. Tiesa, ar piedevām ātri izpērk (īss derīguma termiņš), pievedums otrdienā, trešdienā
Linda says
Paldies par vērtīgo informāciju! Man ir doma turpmāk regulāri publicēt receptes cilvēkiem ar alerģijām un īpašām vajadzībām uztura jomā. Prieks, ka noder :)
Solvita says
Paldies!!! Manā ģimenē vēl papildus apgrūtinājums ir arī tādu produktu nepanesamībā kā olas, kviešu milti (tiesa, gan ne celiakijas veidā), rīsi (lai cik jocīgi arī nebūtu!) … Un tad paliek pavisam traki :) Bet, ir svaigie dārzeņi, ir tīra gaļa (bez panējuma un ne kotletes), kartupeļi … Ir KINOJA, kurai gan iepriekšējais arī nav bijis tas labākais gads!!!!
Agrita says
Paldies par jūsu pieredzi un par iedvesmu,citādi šodien, kad daktere teica, ka mūsu 2 nedēļu vecajai meitiņai iespējams ir piena laktozes nepanesamība un man ieteica nelietot uzturā piena produktus, sabijos, ka nu laikam nāksies pāriet uz maisījumu, jo pati cīnos ar piena nepietiekamību krūtīs, pie kam, no iepriekšējās reizes, kad mani endokrinologs ar uztura speciālisti uzsēdināja uz diētas, piens pazuda pavisam 2 dienās. Labi, ka lielajai meitai jau bija septiņi mēneši, kas izbaroti ar krūti plus pudeli.
Ar jūsu laipnu atļauju izmantošu jūsu receptes un ieteikumus savā ikdienā cerot uz iespēju pati barot savu bērniņu bez vai ar minimālu pudeles lietošanu.
Linda Tellgrena says
Agrita, lai jums abām ar meitiņu veicas, jaunajā režīmā dzīvojot! Ja sabalansē ēdienkarti un lieto kazas / aitas piena produktus, pieniņa apsīkumam mammai iestāties dēļ šī iemesla nevajadzētu. Galvenais – bez stresa! Mūsdienās, kad veikalos pieejama tik liela produktu dažādība, var radoši pieiet ēdienkartei un dzīvot veselīgu dzīvi :)
sintija says
Sveiki, manam puikam šobrīd ir 8 gadi, jau kopš dzimšanas viņam bija iesnas, tika izbraukāti neskaitāmi ārsti bet neviens neko nevarēja pateikt kapec ta. Vēlāk plus degunam nāca klāt vēl vedersapes, tikai pagājušajā gada nogalē kad nokļuvu ar puiku slimnīcā mums pateica ka viņam iespejams ir laktozes nepanesamiba. Bet līdz sim neviens no arstiem nemak pateikt kur mes varētu to pārbaudīt. Šobrīd vins dzer pienu bez laktozes bet ir dienas kad vedersapes nepariet. Varbūt kāds var ieteikt kur griezties pēc palīdzības.
Paldies jau iepriekš.
Linda Tellgrena says
Sintija, manam dēliņam govs piena nepanesamību noteica neonatalogs (jaundzimušo speciālists) – analīzes netaisījām, jo jaundzimušajiem tās var arī neuzrādīt pārtikas nepanesamības. Vēlāk noteikti ir vērts veikt izmeklējumus – par to vairāk zinās ārsts alergologs. Labi speciālisti ir Bērnu slimnīcā Vienības gatvē. Ja sāp vēderiņš, varbūt ir vēl kādas citas alerģijas – piemēram, nepanes govs pienu? Jo tad fakts, ka pienā nav laktozes vairs nespēlē tik lielu lomu – vēders var sāpēt vienalga…. Jebkurā gadījumā novēlu Jums atrast “savu” speciālistu, kas var palīdzēt ar padomu un pareizo diagnozi!
Margita says
Ļoti liels prieks, par LINDAS VIRTUVI! Uz mirkli jau sajutos pavism bēdīga- mēs visa ģimenīt- trīs bērni, mamma un tētis un pat mūsu suņu puika ir uzturā lietojamās pārtikuas jūtīgie indivīdi- viens nevar kviešus un to produktus, otrs uz laiku vairāk kā gadu nevarēja arī nakteņu dzimtas dārzeņus ēst :( un tagad vēl arī pienu un piena produktus es nevaru manas jaundzimušās mazulītes dēļ. Uz brīdi liekas ko nu, ko ēdīsim…. liels paldies visiem, kas padalās ar informāciu un jo īpaši ar receptēm… Paldies :)
Linda Tellgrena says
Es priecājos, ka jums mana pieredze noder! Iesaku ieskatīties arī http://www.lepetitpot.lv – tur Inga dalās ar savām receptēm bez piena produktiem bērniem. Turieties un esiet radoši – alerģijas nereti mūs izglīto ēdamlietu jomā un “piespiež” kļūt radošiem virtuvē. Lai jums izdodas!
Anna says
Rimi nopērkamais auzu krējums Oatly ir pārbaudīts un foršs! Auzu piegarša ir pavisam niecīga, pēc konsistences un “uzvedības” ir kā saldais krējums (zupā likšanai varbūt nederēs), visādās mērcēs un saldajos ēdienos der lieliski. Neesmu mēģinājusi putot, bet putukrējumu tik labi aizvieto putots kokosriekstu krēms, ka tuvākajā laikā nav pat vajadzības mēģināt.
Par ēšanu ārpus mājas – man šķiet, ir svarīgi pa laikam būt tam “neērtajam klientam”, citādi restorāni pat nenojautīs, ka ir pieprasījums! Jo vairāk klienti vaicās, kas no kā ir gatavots, vai ir pieejams bez piena produktiem, vegānisks, bezglutēna u.tml., jo biežāk šāda informācija tiks norādīta ēdienkartēs un ēdienkartes tiks papildinātas ar lieliskām alternatīvām. Tas pats, starp citu, attiecas uz veikaliem. Ja vairāk cilvēku savas vēlmes rakstveidā nodotu Rimi u.c. iestāžu rokās, varbūt plauktos jauni produkti parādītos biežāk. Lūdz un tev taps dots! :)
Veiksmi visiem virtuves eksperimentētājiem!
Una says
Paldies, par receptēm, tuvojās dzimšanas diena un pagalam sabēdājos, bet, izskatās, ka kūka būs. Man tas pats, bērnam piena olbaltuma nepanesība. BET! Ar kazas pienu ļoti uzmanīgi. Arī es sapriecājos, ka to var lietot uzturā un pārbaudot, ka to sastāvā tiešām nav govs piena – lietoju. Bērnam labāk nepalika. Kā izrādās, 90% bērnu, kuriem ir alerģija uz govs pienu esot arī alerģija uz kazas pienu. Vismaz mūsu gadījumā tā bija.
Nākamais. Nav man saprotams, kāpēc kafejnīcas kā alternatīvu piedāvā sojas pienu. Rīsu un mandeļu ir daudz labāki ar kafiju. Vismaz manām garšas kārpiņām. Ok, saldāka tā kafija, bet vismaz nav skāba kā no sojas.
Linda Tellgrena says
Mums sākumā ārste arī ieteica uzmanīties no olas, visa veida piena, vistas gaļas, liellopa gaļas utt. Lēnām sākām likt atpakaļ un skatīties reakciju. Beigās sapratu, ka problēma ir tikai govs pienā un tā produktos. Man pazīstamajām mammām ar šo nepanesamību kazas un aitas pordukti derēja, laikam piederam tiem laimīgajiem procentiem :) Tāpēc arī alternatīvos pienus neiepazinu, no kafijas pārgāju uz melno tēju, ko dzeru joprojām! Bet Tavam bērniņam ir alerģija vai nepanesamība? Alerģija arī pret kazu un aitu produktiem tiešām ir retajam.
Veiksmes un lai izdevušās dzimšanas dienas svinības :)
es says
Diemžēl ja ir alerģija no govs piena, tad alerģija būs no visiem dzīvnieku valsts pieniem, kā arī sojas, jo sastāvdaļas esot līdzīgas. Var lietot auzu pienu, mandeļu pienu. Pašlaik tieši mācos par to tāpēc varu droši teikt.
Linda Tellgrena says
Kā jau esmu norādījusi, šajā rakstā runāju par nepanesamību nevis alerģiju. Ar alerģijas jautājumu man pašai pieredzes nav bijis.
Baiba says
Paldies par rakstu! Prieks ka tik vienkārši varējāt aizstāt govs piena produktus! Diemžēl ļoti bieži ir tā, ja nepanes govs pienu, tad arī soju un kazas pienu arī nevar :( Un soja ir tik daudzos produktos. Man meitai un tagad dēlam tā ir un vēl nevar olas, vistu. Kā arī dēlam arī nepatīk kvieši, mieži, rudzi. Bet ir alternatīvas un ir daudz citu produktu ko ēst :)
Lai visām izdodas izcīnīt šo posmu, kamēr mazuļa organismam kaut kas no pārtikas nepatīk!
Linda Tellgrena says
Par konbinēto nepanesību esmu dzirdējusi. Patiesībā uzreiz pēc diagnozes noteikšanas pāris nedēļas no uztura izslēdzām visus Tevis uzskaitītos produktus un tikai pamazām tos pa vienam likām atpakaļ, vērojot bērna reakciju. Dzīve nebija vienkārša! Izturību visiem vecākiem! Labā ziņa – parasti pārtikas nepanesības ir pārejoša lieta.
Inese says
Man gastroenterologs skaidroja, ka pārtikas nepanesība esot tā kā acu vai matu krāsa – ģenētiska, individuāla īpatnība, kas dzīves laikā nemainās. Varbūt vienīgi zīdaiņi govs piena nepanesību var pāraugt, nezinu… Kaut gan spēja panest govs pienu pieaugušam cilvēkam vispār esot ģenātiska mutācija… Tā kā tiec nu gudrs… :(
Linda Tellgrena says
Var var pāraugt – lielākajai daļai zīdaiņu ap 1-2 gadu vecumu govs piena nepanesība pāriet. Par pieaugušajiem un govs pienu – mūžīga diskusiju tēma :)
Inese says
Patiesība šī tēma ļoti sarežģīta… Ja ir piena olbaltuma nepanesība, noteikti nevar lietot arī kazas un aitas piena produktus. Ja laktozes nepanesība, tad var. Piena albaltuma nepanesības gadījumā nedrīkst lietot arī sojas produktus, liellopa un teļa gaļu. ļoti bieži šī nepanesība kombinējas arī ar kviesi un olām. Jāpārbauda uz visu iespējamo… Ģimenes ārsti diemžēl nav pārāk zinoši, jāburas pašam cauri visai informācijai.
Par laimi, ir pieejami visādi forši produkti, kas atvieglo dzīvi :) Pat siers, kas izskatās pēc siera, garšo un smaržo pēc siera, bet ar pienu un soju nav pilnīgi nekādā sakarā. Rīgā pieejams Dabas Stacijā un BerģuBodē, Siguldā Zaļajā Zarā.
Linda Tellgrena says
Inese, ja ir problēmas, vislabāk tomēr meklēt speciālista palīdzību – mēs devāmies uz Vienības Gatvi pie neonataloga. Katram nepanesība var izpausties dažādāk, tādēļ sākumā no uztura jāizslēdz visas “draudīgās” produktu grupas un tad lēnām tās var likt atpakaļ un vērot bērna reakciju. Analīzes mums neieteica taisīt, jo ja uzrāda nepanesību, tad tas 100% nenozīmē, ta tāda ir un otrādi. Katrs gadījums ir patiesi individuāls un mēs ar kazas produktiem iztikām un nekādas alerģiskas reakcijas nebija. Toties pat pāris karotes govs piena pie kafijas nozīmēja vēdersāpes un piena atgrūšanu mazajam. Katrā ziņā speciālista atbalsts un padoms šādās situācijās ir neaizstājams.
Kentuki says
Zinu, droši vien muļķīgs jautājums, bet pašlaik nevaru vairs lietot piena produktus, taču vēlētos uzcept plātsmaizi. Vai ir kāda iespēja to pagatavot bez krējuma, kefīra? Zinu, ka sviestu var aizstāt. Ko darīt ar krējumu, kefīru? Vai ir kādam izdevies pagatavot kaut cik garšīgu plātsmaizi bez piena produktiem (nekādiem, arī ne kazas, aitas)?
Paldies jau iepriekš.
Linda Tellgrena says
Plātmaizes gatavošana, šķiet, varētu būt liels izaicinājums. Skābā krējuma alternatīvas šajā gadījumā prātā nenāk.
Ilze says
Manam 2 mēnešus vecajam dēliņam nepatīk ne piena produkti, ne saldumi (cukurs), tad nu es mēģinu tikt skaidrībā, kā lai pagatavo ko saldu, ja neko nevar. Pagaidām nekas labs prātā nav ienācis. Bet ir ļoti grūti, jo tā gribas panašķēties.
Linda Tellgrena says
Ilze, nepanes bērniņš arī dabīgo augļu cukuru? Ja panes, tad es parasti našķojos ar bio žāvētām vīģēm un datelēm. Dateles ar sablenderēt ar kokosriekstu skaidiņām un sarullēt bumbiņās. Turēt ledusskapī brīžiem, kad gribas kādu saldumu.
Ugundija says
Paldies! Viela pārdomām. Varu izstāstīt, ka minētais auzu krējums noteikti nav alternatīva krējumam. Varbūt konsistences ziņā, bet garša …. Lai kaut kā izlietotu, sajaucu ar musli un ievārījumu. Arī tādu bērns neakceptēja. Beigās pieliku olu, miltus, uzcepu ko pankūkveidīgu. Garšoja labi, diemžēl cena neadekvāta, lai tā niekotos.
Linda Tellgrena says
Ar “alternatīvajiem” produktiem tiešām ir tā, ka var patikt vai pavisam nepatikt. Katram sava gaume un garšas kārpiņas :) Manējām arī auzu produkti tā arī neiegaršojās.
Ugundija says
Šorīt veikalā iepazinos ar EVESOL margarīna sastāvu, uz paciņas ir minēts arī vājpiena pulveris.
Linda Tellgrena says
Gunta, paldies par jaunāko informāciju! Rakstā sniegtā informācija patiešām var nebūt “pirmā svaiguma”, jo tas tapis pirms vairākiem gadiem.
Anna says
Mīļās meitenes, mani pārtikas nepanesamība piemeklēja 40 gadu vecumā. Analīzes uzrādīja 75 produktus ko nedrīkstēju lietot gadu. Tagad ir OK, nevaru tikai piena produktus, bet kausēto sviestu var jo tur nav ne laktozes ne olbaltumu.